Anasayfa >Turizm Haberleri >İstanbul Yılbaşı Bisiklet Turu

İstanbul 2021 Yılbaşı Bisiklet Turu

 

Tarih : 08.01.2021 14:13:19

2020 yılına (2019’un son günü) bisiklete binerek İstanbul Yılbaşı Bisiklet Turu yaparak girmiştim. Daha sonra başlayan Covid-19 pandemi süreci bisikletin ulaşımda ne kadar özgür ve önemli bir ulaşım aracı olduğunu çok daha fazla ön plana çıkardı.

Bisiklete binerek girmiş olduğum 2020 yılında da daha önceki yıllarda olduğu gibi pandemi sürecinde de bütün şehir içi ulaşımım da bir tek bisikleti tercih ettim. 2019’da 2 kez İstanbul’dan bisiklet ile Silivri’ye gitmiştim, 2020’de ise 3 sefer yazın 1 sefer de sonbaharda olmak üzere tam 4 kez Silivri’ye gidip geldim.

Düzenli bakımını yaptırdığım bisikletime en son komple detaylı bir bakım sonrası yine 2021 yılına da bisiklete binerek girmek için Samatya’dan (Kocamustafapaşa), Unkapanı yolu üzerinden bisiklet ile Taksim istikametine gitmeye başladım. Vefa’yı geçtikten sonra Unkapanı Köprüsü girişinde sağdan Eminönü istikametinden gelen turist bir çift fark ettim ve hızımı hafifletip daha güvenli sürebilmeleri için arkalarında kaldım. Unkapanı Köprüsü’nün bitimine doğru daha önce Taksim rampasında neredeyse 1-2 sefer dışında pek bisikletçiye denk gelmediğim (geldiklerimin bazılarının da ilk sapaktan Kasımpaşa istikametine dönmeleri) sağdan Karaköy güzergahına sapacaklarını tahmin ederek trafiği kontrol edip hafif soldan hızımı arttırıp rampaya her zaman ki gibi hız avantajı ile başlamayı düşünürken onlarda hızlarını arttırdı ve Karaköy yönüne sapmayıp Taksim istikametine devam ettiler. Öyle olunca ben yine arkada kaldım ve 3 bisikletli kolay kolay bisiklet geçmeyen bu istikamette arka arka ya sürmeye başladık. Daha önce tek bisiklet sürdüğüm zamanlarda Kasımpaşa sağa dönüşünde dart dart dart olan arabalar (hepsi hariç trafik de bazen Taksim Tünelinin Harbiye çıkışında arkamdan yavaşlayıp alan sağlayan duyarlı sürücüler de oluyor onlara saygı duyuyorum) 3 bisiklet olunca sus pus ve gerçekten çok güzel ve unutulmaz bir İstanbul Yılbaşı Bisiklet Turu oluyordu. En son turist çift Taksim’e doğru yaklaşırken Tepebaşı’nın oradan selam vererek İstiklal Caddesi istikametine doğru dönüş yaptılar.

Pandemi dönemi ile geçen 2020 yılının son günü bisiklet sayesinde unutulmaz bir anı yaşadım. Hayatınızı bisiklet ile yaşarsanız sizde inanılmaz anılar yaşayabilirsiniz.

Saygılarımla

Murat Önder Boyluoğlu

×