Anasayfa >Türkiye Gezi Rehberi

Türkiye'de Gezi Destinasyonları

Binlerce gezi ve turizm destinasyonuna sahip olan Türkiye yılda 4 mevsim gezilen muhteşem bir ülkedir.

Türkiye, yaz tatilinde plajlar, kış tatilinde kayak merkezleri, doğa turizminde milli parklar ve tabiat parkları, doğal göller, şelaleler, ormanlar ve korular, kültür turizminde tarihi antik kentler ve bu eserlerin de bulunduğu çeşitli müzeler, tarihi kaleler ve daha bir çok güzelliğe sahip bir ülkedir.

Gezilecek yerler açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan Türkiye için gezilecek 15 milli park, gezilecek 20 müze gibi eleme yapmak gerçekten çok zor olduğundan ve sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin bu konu da tercihlerini kendileri yapabilmeleri açısından BinGezi.com da Türkiye Gezi Rehberi ile ilgili bir çok farklı içeriği zaman içerisinde sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

Deniz Turizmi

Kıyı, kumsal, güneş, manzara, biyolojik çeşitlilik (balina kuş mercan), deniz ürünlerini kapsar. Dalış sporları, kuş gözlemleri, bot gezileri gibi aktiviteler düzenlenir.

Kış Turizmi

Türkiye'de kış turizmi ile turizm aktiviteleri yılın geneline daha fazla yayılır. Kayak tesisi açsından dünyada sürekli ilerleyen Türkiye'de, Uludağ, Palandöken, Kartepe, Kartalkaya, Sarıkamış, Erciyes, Davraz Dağı Türkiye'nin önemli kayak merkezleridir.

Gemi Turizmi

Kruvaziyer gemileri ile yapılan turizm faaliyeti özellikle Akdeniz'de yoğunlaşmıştır. Özellikle Türkiye'ye Akdeniz ve Ege kıyılarından gemiler ile her yıl bir çok turist tarafından ziyaret alır.

Sağlık Turizmi

1300 termal, 2000'den fazla şifalı su kaynağına sahip olan ve bu alanda dünya da ilk sıralarda olan Türkiye'ye her yıl binlerce kişi tedavi olmak için gelmektedir.

Yayla Turizmi

Karadeniz Dağları ve Toros Dağları yaylaları son yıllarda gelişmeye başlamıştır. Ayrıca Kültür bakanlığı tarafından 26 yaylayı turizm merkezi ilan etmiştir. Giresun Bektaş ve Kümbet, Ordu Çambaşı, Rize Anzer ve Ayder-Yukarı Kavran, Trabzon Erikbeli ve Şolma-Karadağ, Artvin Kaçkar, Bayburt Kop Dağı, Gümüşhane Zigana yaylalarında çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye Gezi Rehberi Listesi

Türkiye Antik Kentler

  Türkiye'de Tarih ve Kültürü Simgeleyen Antik Kentlerin Listesi

Türkiye Kaleleri

  Türkiye'de Tarihi ve Kültürü Yansıtan Kalelerin Listesi

Türkiye Kayak Merkezleri

  Türkiye'de kış turizmi ve muhteşem doğa ile tabiatın sunduğu kar örtüsü ve Kayak Merkezleri.

Türkiye Milli Parklar

  Türkiye'nin muhteşem doğasını ve tabiatının yaşadığı Milli Parklar.

Türkiye Müzeleri

  Türkiye'de Tarihi ve Kültürü Sergileyen Müzelerin Listesi

Türkiye Tarihi ve Turistik Yerler

  Türkiye'deki Tarihi ve Turistik Yerler ile simgesel yerlerin listesi.