AnasayfaTürkiye Tur Rehberiİzmir Tur Rehberiİzmir Ödemiş Müzesi

İzmir Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi

 

Tarih : 22.02.2020 17:08:22

Eski eser koleksiyoneri olan Mutahhar Bağoğlu'nun biri 1816 m² diğeri de 956 m² olmak üzere toplam 2772 m² lik arsasının, 1975-1976 yıllarında müze binası yapılmak üzere hazineye bağlanması ile binasının inşaatına 1977 yılında başlanmış ve 1983 yılında tamamlanmış olan İzmir Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ödemiş Müzesi Sergi

Ödemiş Müzesi'nin yapımından önce yöreye ait eserler İzmir Arkeoloji Müzesi ve Tire Müzesi'nde korunmaya alınmış bölgeye ait arkeolojik eserler ve mevcut etnografik malzemeleri teşhir edilmektedir. Arkeolojik bölümde; çoğunluğu Eski Tunç Çağı'na, Arkaik, Klasik ve Bizans çağlarına ait eserler teşhir edilmektedir. Bu eserler; seramikler, idoller, keski ve baltalar,kandiller, bronz eserler, cam eserler, süs eşyaları, pişmiş toprak heykelcikler, mermer heykel ve heykelciklerdir.

Bu bölümde ayrıca Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı Dönemlerine ait 12.278 adet sikke bulunmaktadr. Etnografik bölümde; çoğunluğu Osmanlı dönemine ait çeşitli silahlar, bakır ve gümüş eşyalar, cam eserler, süs eşyaları, el işlemeleri, giysi örnekleri sergilenmektedir. Müzede Türkiye Cumhuriyeti Dönemine ait el sanatlarına ilişkin örnekler de mevcuttur.

Ödemiş Müzesi'nde koleksiyoner Mutahhar Başoğlu tarafından hibe edilen bir grup arkeolojik ve etnografik eser ile birlikte satın alma yoluyla elde edilen toplam 16.416 eser bulunmaktadır ve bunların 1.485'ü sergilenmektedir.

Daha önceleri İstanbul Topkapı Müzesi'nden, Çeşme Müzesi'ne getirilen silahların oksitlenmeye başlaması sonrası getirilen eserlerin bir kısmı Ödemiş Müzesine bir kısmı da İzmir Arkeoloji Müzesine getirilmiştir.

Ödemiş Müzesi, Müze Salonları

Ödemiş Müzesi Adres

Adres : Hürriyet Mahallesi, Atatürk Caddesi, Birgi Yolu D : Üzeri, D : No : 88, 35750, Ödemiş / İzmir / Türkiye

×