AnasayfaTürkiye Tur Rehberiİstanbul Tur RehberiAyasofya Müzesi İstanbul

İstanbul Tarihi Ayasofya Müzesi

 

Tarih : 29.12.2019 18:46:16

Tarihi Sultanahmet semtinde bulunan ve İstanbul'da en çok ziyaretçi alan Topkapı Sarayı’nın hemen arkasında ikinci sırada ziyaretçi alan Ayasofya Müzesi, İstanbul’u gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ayasofya Müzesi Tarihi

Yapısı ve içinde bulunan eserler ile neredeyse İstanbul'un geçmişine ait tüm izlere rastlanan ve 1500 senelik ömründe iki kere yıkılıp üç kere yapılan ve hüzünlü bir hikayeye sahip olan tarihi Ayasofya Müzesi, 532 - 537 yıllarında dönemin Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından Kilise olarak imar ettirilmiştir.

İstanbul'da en çok ziyarteçi alan Topkapı Sarayı'nın hemen arkasında ikinci sırada takip eden Ayasofya Müzesi, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un Fethi ile Camiiye dönüştürülmüş, 1930 ile 1935 yıllarında tadilat çalışmaları sebebi ile kapatılan Ayasofya da, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği doğrultusunda çalışmalar yapıldı ve Bakanlar Kurulu'nun 24 Kasım 1934 kararı ile müzeye dönüştürüldü ve bugünkü Ayasofya Müzesi 1 Şubat 1935 tarihin de ziyarete açılmıştır.

Ayasofya Müzesi Sergi

Ayasofya Müzesi'nin içi kadar dış mekanları da meşhur. Binanın dışındaki Padişah Türbeleri’yse ziyaret edilmesi gerekenler arasında ilk sırada. Burada saltanat dönemleri birbirini izleyen Sultan II. Selim, Sultan III. Murad, Sultan III. Mehmed ile Sultan I. Mustafa ve Sultan İbrahim türbeleri ile Şehzadeler Türbesi bulunuyor. Ayasofya'nın ikisini Mimar Sinan’ın yaptığı bilinen dört minaresi, Sıbyan Mektebi şadırvanı, muvakkithanesi, sebilleri, payandaları, hazine binası ve imarethanesi de yapının ihtişamını artırıyor.

İstanbul Ayasofya Müzesi Adres

Adres : Ayasofya Meydanı, Sultanahmet, Fatih / İstanbul / Türkiye

Sultanahmet meydanına çok yakın olan Ayasofya Müzesi'ne en kolay Kabataş - Bağcılar Hızlı Tramvay Hattı ile ulaşım sağlanabilir.

×