Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi

Türkiye'de Gezilecek Yerler

Binlerce tur destinasyonuna sahip olan Türkiye 7 bölgesi ve 81 ili ile yılda 4 mevsim gezilen muhteşem bir turizm ülkedir.

Türkiye Tur Rehberi bölümümüz için siteminizde isminde geçen BinGezi'den yola çıkarak Türkiye için en az 1000 destinasyon seçeneği konusunda şu ana kadar 1 sene de çoğu büyükşehir olmak üzere ve hala güncellemeleri de devam eden toplam 14 şehir ve 301 destinasyon ekledik. Hem mevcut şehirler hem de yeni şehirler ve destinasyonlar siz değerli ziyaretçilerimiz için gelmeye devam edecek.

Şu anda 16 şehir ve 473 destinasyon arşivimizde mevcut, bu dönemde sizlere daha kaliteli içerik sunabilmek için mevcut içerik arşivimizde de geliştirmeler yaptık ve bu sebeple hemen büyük bir hızla bir çok yeri eklemektense, zamanla daha kaliteli içeriği sizlere sunmak için özen gösteriyoruz.

Türkiye Deniz Turizmi

Avrupalı turistlerin büyük çoğunluğunun Türkiye'de gezilecek kıyıları tercih etmekte olup, dalış sporları, tekne ve bot gezileri bir çok aktiviteden yararlanırlar.

Türkiye'de her ne kadar Akdeniz ve Ege sahilleri popüler olsa da, Marmara ve Karadeniz'da bulunan muhteşem plajlarda Akdeniz ve Ege'yi aratmayacak güzelliğe sahiptir.

Ege ve Akdeniz güneşlenme oranı, hava ve deniz suyu sıcaklığının yüksek olması, denize girme süresinin uzun olmasına neden olmaktadır. Koy ve körfezlerin fazla yer tutması kıyı turizminin gelişmesine katkı sağlar.

Kıyı turizmi için en önemli kriterler mavi bayrak sahibi olmadır. 2014 yılında en fazla mavi bayraklı sahile sahip 3. ülke olan Türkiye 2015 yılında 2. sıraya çıkmıştır.

Türkiye Kış Turizmi

Dört mevsimin her güzelliğini ayrı ayrı yaşayan Türkiye'de turizm faaliyetlerinin yılın tamamına yayılması adına kış turizminin önemli bir yeri vardır. 2004 yılı kış sezonunda yaklaşık 2.7 milyon turist gelen Türkiye'de 2014 yılında bu rakam 4.8 milyona ulaşmıştır.

Kayak tesisi olarak dünyada 18. sırada olan Türkiye'de,
- Uludağ Kayak Merkezi
- Erciyes Kayak Merkezi
- Elmadağ Kayak Merkezi
- Palandöken Kayak Merkezi
- Ilgaz Kayak Merkezi
- Saklıkent Kayak Merkezi
- Kartepe Kayak Merkezi
- Kartalkaya Kayak Merkezi
- Sarıkamış Kayak Merkezi
- Yıldıztepe Kayak Merkezi
- Bozdağ Kayak Merkezi
- Davraz Dağı gibi bir çok önemli kayak merkezi bulunmaktadır.

Türkiye Yayla Turizmi

Karadeniz Bölgesi Dağları ve Akdeniz Toros Dağları yaylalarında yoğun olan, Trabzon Erikbeli ve Şolma Karadağ, Rize Anzer ve Ayder-Yukarı Kavran, Giresun Bektaş ve Kümbet, Ordu Çambaşı, Artvin Kaçkar, Bayburt Kop Dağı, Gümüşhane Zigana yaylalarında yayla turizmi faaliyetleri genişletilmekedir.

Türkiye Ulaşım Rehberi

Uluslararası ulaşım;

4 tarafı denizler ile çevrili olan Türkiye'ye Akdeniz ile dünya kruvaziyer turizminde %21,7 ile Karayipler / Bahamalar'dan sonra (%34,4) 2. sırada gelmekte olan Türkiye'ye deniz ulaşımı ile her yıl bir çok gemi ve turist gelmektedir.

İstanbul Boğazı'nın altından geçen Marmaray Tüneli ve uluslararası demiryolları ile demiryolu ulaşımı sağlanır.

Uluslararası Karayolları ve Boğaz Köprüleri ile karayolu ulaşımı sağlanır.

Uluslararası havalimanları ile havayolu ulaşımı sağlanır.

Şehirler arası ulaşım;

Türkiye'de şehirler arası ulaşım, uluslararası ulaşımda olduğu gibi, denizyolu, demiryolu, karayolu ve havayolu gibi çeşitli bir çok ulaşım metodu ile sağlanabilir.

Şehir içi ulaşım;

Türkiye'de artık bir çok şehirde Metro, Tramvay ve BanliyöRay gibi bir çok hızlı ve kolay toplu taşıma ağları git gide arttığı gibi, deniz ulaşımı olan şehirlerde şehir hatları ve tüm şehirlerde bulunan Belediye Otobüsleri ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Türkiye'de ayrıca bir çok yeri bisiklet ile gezebileceğiniz gibi, ulaşımda bisiklet, toplu taşıma entegrasyonundan da yararlanabilirsiniz.

Bingezi.com olarak bazı gezi siteleri gibi size araba tavsiye edip, nerede hangi otopark var bunu anlatmak ve sizlerin trafik ve otopark problemleri ile boğuşup gazilerinizin strese dönüşmemesi için ulaşımda toplu taşıma, bisiklet ve toplu taşıma bisiklet entegrasyonu tavsiye ediyoruz.

Türkiye Tur Rehberi Listesi