Ankara Tur Rehberi - Spor, Doğa, Tarih ve Kültür Gezileri

Güncellenme : 11.11.2019 19:55:18

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama

Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti olan ve bir çok yabancı turistin tercih ettiği şehir olan Ankara'da arkeolojik sitlere ilgi duyanlar için yabancı gezi rehberlerinde öncelik ile görülmesi önerilen yer Anadolu Medeniyetleri Müzesi'dir. Yine Başkent'de bulunan Ankara Atatürk Evi, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Roma Harabeleri ve Ankara Etnografya Müzesi gibi pek çok gezilecek yer vardır Modern Türkiye'nin tarihi ile ilgilenenler için Anıtkabir ve eski Türkiye Büyük Millet Meclisi binası turistler için tavsiye edilen yerlerdir.

Ankara'da gezilecek yerler şeklinde internet de bir arama yaptığınızda örnek Ankara'da gezilecek 20 yer, Ankara'da gezilecek 30 yer gibi seçenekler çıkar, peki kime göre ve neye göre ? Bu yüzden Ankara Tur Rehberi için gezilecek 5 yer, gezilecek 20 yer gibi eleme yapmak gerçekten çok zor olduğundan ve sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin bu konu da tercihlerini kendileri yapabilmeleri açısından BinGezi.com da Ankara şehri ile ilgili bir çok farklı içeriği zaman içerisinde sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

Yurt içi turizm açısından, en başta kültür turizmi olmak üzere, şehir merkezi ve çevresinde kongre turizmi, Elmadağ çevresinde kış turizmi, Kızılcahamam, Ayaş, Çubuk ve Haymana çevresinde kaplıca turizmi ile Güdül'deki Tuluntaş Mağarası'nda mağara turizmi gerçekleştirilmektedir. Anıtkabir başta olmak üzere birçok müze ve anıt ile Beypazarı ve Kızılcahamam'daki tarihî evler yurt içi turizmine katkıda bulunmaktadır.

Aynı zamanda Hirfanlı Baraj Gölü kıyısında sahip olduğu sahili ile Ankara ve çevre illere alternatif bir su ve doğa tatili imkânı sağlamaktadır.

Ankara Binicilik Sporu

Kızılcahamam - Karacaören köyü ile Karaşar - Eğriova ve Çamlıdere - Benli yaylaları Ankara'da atlı doğa yürüyüşü için önemli bir yer oluşturmaktadır.

Ankara Kış Turizmi

Ankara’ya 26 km. uzaklıkta olan Elmadağ’ın kuzey yamaçlarında yer alan Elmadağ Kayak Merkezi'nde 1500 ile 1850 m. yükseltiler arasında kar kalınlığı 30 ile 60 cm. arasında değişir. Karasal iklimin sürdüğü Elmadağ’da kayak mevsimi Ocak ile Mart aylarıdır. Ağaçsız ve alpin çayırlarla kaplı pistler, kolay ve orta zorluk derecelerindedir.

Ankara Kültür Turizmi

Ankara Tur Rehberi içinde önemli bir yeri olan ve kültür turlarının düzenlendiği bir çok destinasyona sahip şehirde, Roma Antik Tiyatrosu, Gordion gibi arkeolojik sitler ve Ankara Kalesi'nin turizm açısından önemli bir yeri vardır.

Ankara'da ayrıca ziyaretçiler için girişi ücretsiz olarak bilinen bir çok müze vardır. Bu müzeler;
Ankara Atatürk Evi
Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi
Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
Ankara 100. Yıl Müzesi
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi
Devlet Mezarlığı Müzesi
MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi
PTT Pul Müzesi
Sakarya Şehitleri ve Zafer Anıtı Müzesi
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi
TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi
Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi
TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi

Ankara Ulaşım Rehberi

Ankara şehrinde gezilecek yerler için bir çok alternatif vardır. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO otobüsleri, metro hatları ve Ankaray gibi bir çok ulaşım alternatifi vardır.

Ankara'da ayrıca bir çok yeri bisiklet ile gezebileceğiniz gibi, ulaşımda bisiklet, toplu taşıma entegrasyonundan da yararlanabilirsiniz.

Bingezi.com olarak bazı gezi siteleri gibi size araba tavsiye edip, nerede hangi otopark var bunu anlatmak ve sizlerin trafik ve otopark problemleri ile boğuşup gazilerinizin strese dönüşmemesi için ulaşımda toplu taşıma, bisiklet ve toplu taşıma bisiklet entegrasyonu tavsiye ediyoruz.

Resim Galerisi

Ankara Hitit Simgesi Ankara Hitit Simgesi
Anıtkabir Anıtkabir
Ankara Akköprü Ankara Akköprü
Ankara Beypazarı Ankara Beypazarı

Ankara şehrinde spor, doğa, tarih, kültür gezileri ve destinasyonları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Daha Fazla Yükle