AnasayfaTürkiye Tur RehberiAnkara Tur RehberiAnkara 100. Yıl Müzesi

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi

 

Tarih : 15.12.2019 23:44:40

Atatürk’ün doğumunun 100. yılı nedeniyle 24 Kasım 1981 de Enstitü bünyesinde kurulmuş olan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ankara 100. Yıl Müzesi İçerik [gizle]

Ankara 100. Yıl Müzesi Sergi

Kaybolmaya yüz tutmuş etnografik eserleri korumak, yaşatmak, yeni nesillere aktarmak, enstitüyü ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara Türk kültürü ve el sanatlarını tanıtmak amacı ile kurulmuş olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları vMüzeler Genel Müdürlüğü tarafından denetlenen müze üç bölümden oluşmaktadır.

Eserlerin büyük bir kısmı Osmanlı İmparatorluğu son dönemine aittir. Birinci bölümde gümüş kullanım eşyaları ve takılar, ikinci bölümde el emeği göz nuru nakışlar ve üçüncü bölümde Atatürk’e ait fotoğrafl ar ve müze anı defterinin bulunduğu Şeref Köşesi yer alır.

Ankara 100. Yıl Müzesi Adres

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, Atatürk Bulvarı, No: 41 Sıhhiye, Çankaya / Ankara / Türkiye

Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi'nin çok yakınında, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, PTT Pul Müzesi ve Ankara Kalesi gibi bir çok destinasyon vardır.

Ayrıca Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'da çok yakın bir mesafe dedir.

×