Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi

Ankara TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi

Güncellenme : 08.12.2020 23:03:28

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

1981 yılında eski radyo malzemeleri ile TRT Radyo Müzesi adıyla açılmış olup 1994 yılında İstanbul ve Ankara'da radyo televizyon stüdyolarından getirilen kullanılmayan malzemelerin yenilenmesi ile TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi olarak açılmıştır.

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Ankara şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Sergi

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Atatürk Özel Sergisi
1970’li yıllardan günümüze kadar Atatürk ile ilgili yapılmış çocuk, yaşam, tarım gibi farklı konulu program kayıtları, 1970 ile 1980 yıllarında televizyon yayınlarında kullanılan görselleri ve Mustafa Kemal Atatürk'e ait çok bilinmeyen fotoğraflarından oluşan Özel Atatürk Fotoğraf Koleksiyonu yer almaktadır. 1933 yılında Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu törende kullanılan mikrofon ve orijinal ses kaydı da bu sergide gösterime sunulmuştur.

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Radyo Sergi Salonu
6 Mayıs 1927’de yayın hayatına başlayan TRT Radyosu'na ait taş plaklar, mikrofonlar ve ses kayıt cihazları bulunmaktadır. Yaklaşık 60 parça eşya bulunan sergide en çok dikkat çeken şeyler, 1930'lu yıllardan kalma aletlerdir.

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Televizyon Sergi Salonu
Resim kayıt sistemleri, kameralar, montaj cihazları, siyah beyaz ve renkli televizyonlar sergilenmektedir. İlk televizyon yayınında kullanılan kamera ise bölümün en ilgi çeken objesidir.

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Radyo ve Drama Sergi Salonu
1940'lı yıllarda yayını yapılan Arkası Yarın, Radyo Tiyatrosu, Çocuk Saati gibi programlara ait kayıtlar, eski radyolar, efekt cihazları, plaklar ve yayıncılığın ilk yıllarında kullanılan ölçü bakım cihazlarının sergilenmektedir.

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Eğitim

Sadece tarihi eserlerin sergilendiği değil, aynı zamanda yayıncılığın aşamalarının ve kurallarının uygulamalı bir şekilde görülüp öğrenilebileceği bir eğitim merkezi olan Ankara TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi içinde Radyo ve televizyon yayınlarının kamera arkasının görülüp, uygulama olanağı veren stüdyoları içinde bulunduran müzede; radyo, radyo-drama, televizyon stüdyoları ve sanal stüdyo bulunmaktadır.

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Giriş Ücreti

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Aşağı Dikmen Mahallesi Turan Güneş Bulvarı, Oran Yolu Trt Sitesi, 06450 Çankaya / Ankara / Türkiye

Ankara TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi’ne Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.