Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi

Ankara Üniversitesi Tarım ve Ziraat Fakültesi Müzesi

Güncellenme : 22.01.2020 02:36:07

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

2005 yılında kurulan komisyonla açılması kararlaştırılan ve iki yıl sonra, 2007 yılında hizmete başlayan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Ankara Üniversitesi Tarım ve Ziraat Fakültesi Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Denetimi denetimi, Etnografya Müzesi Müdürlüğü tarafından yapılır.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi Sergi

Fakülte’de öğretim üyeliği yapmış eski akademisyenler ve diğer ilgili toplum kesimlerinden ve kişilerden bağışlanan çok değişik müzelik eşya ile giderek daha çok zenginleşmekte olan müzede, Türkiye’de tarım eğitiminin itici gücü olan Yüksek Ziraat Enstitüsü’nden günümüze değin uzanan bir süreçte kullanılmış olan özgün ders araç ve gereci, işlik ders ve deneyim aleti, türlü böcek örneği, yine türlü tarım araç gereci zaman ve dizinsel olarak sergilenmektedir.

Zemin katta iki kapalı salonla, üst katta yer alan 10 oda ve 1 koridordan oluşmaktadır. Bu salonlarda, Türkiye’deki tarım eğitiminde geçmişten günümüze kadar uzanan bir süreçte kullanılmış olan özgün ders araç ve gereçleri, deney aletleri, böcek örnekleri ve tarım araç gereçleri kronolojik olarak sergilenmektedir. Fakültenin açılış törenine ilişkin fotoğraf ve belgeler, öğrenci işleri arşivleri ve diğer kaynaklardan derlenen yazışmalar ve belgeler de müzede gösterime sunulmuştur. Ankara Üniversitesi Tarım ve Ziraat Fakültesi Müzesi envanteri; fakültede öğretim üyeliği yapmış eski akademisyenler ve toplumun çeşitli kesimlerinden toplanan eşyalardan oluşmaktadır.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi Giriş Ücreti

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres: Gümüşdere Mah. Meteoroloji Kavşağı, Fatih Köprüsü Altında, Hasköy, Keçiören, Ankara, Türkiye

Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ve Ankara Metrosu ile ulaşım sağlanabilen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.