Ankara Beypazarı Yaşayan Müze

Güncellenme : 15.01.2021 22:21:20

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Açık hava müzeciliğinin Türkiye'deki ilk örneklerinden olan Beypazarı Yaşayan Müze, Ankara şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Beypazarı Yaşayan Müze Tarihi

23 Nisan 2007 yılında kültür bilimci Doktor Sema Demir tarafından kurulan Ankara Beypazarı Yaşayan Müze’nin amacı; sadece maddi ve somut olanı değil, soyut ve manevi değerleri de korumaktır. Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı kültür müzesi olan Yaşayan Müze, geç dönem Osmanlı mimarisinin örneklerinden biri olan, tipik bir Türk konağında ziyaretçilerini karşılamaktadır. Bu konak, Beypazarı’nın tanınmış ailelerinden Abbaszadelerin oğlu Ali Bey tarafından yaptırılmıştır.

Beypazarı Yaşayan Müze Sergi

Ziyaretçilerini izleyici konumundan çıkarıp, etkinliklere dahil etmeyi amaçlar. Taş ve ıhlamur baskılar, ebru ve keçe sanatı gibi tarihi yüzlerce yıllar öncesine dayanan geleneksel Türk sanatlarını uygulamalı olarak ziyaretçilerine denetme imkanı yaratan Ankara Beypazarı Yaşayan Müze’de Karagöz ve Hacivat gösterileri, masal anlatımları, atasözü ve deyim araştırmaları da yapılmaktadır.

- Orta Asya'dan Getirdiklerimiz: Keçe Sanatı
- Geleneksel Çocuk Oyunları ve Oyuncakları
- Hızır ve İlyas Buluşması: Hıdırellez
- Hayal Perdesi: Karagöz ve Hacivat
- Masal Diyarına Yolculuk: Masal Geceleri
- Ihlamur Baskının Desenlerinde Kaybolmak
- Türk Yazı Kültürü: Göktürkçeden Osmanlıcaya…
- Sudaki Hâyâl: Ebru Sanatı
- Atasözlerimiz, Deyimlerimiz ve Öyküleri
- Koç Boynuzu’ndan Eli Belinde’ye
- Türk Kültüründe Motifler
- Geç Osmanlı Döneminde İlân-ı Aşklar
- Gelin Kınan Kutlu Olsun
- Masal Masal İçinde, Masal Yaşayan Müze İçinde
- Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları
- Mitolojiden Tarihe Tufan ve Aşure

Beypazarı Yaşayan Müze Adres - Nasıl Gidilir

Adres : İstiklal, Çınar Sokak, No : 17, 06730 Beypazarı / Ankara / Türkiye

Ankara Beypazarı Yaşayan Müze’ye Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.