Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Ankara Haritacılık Müzesi

Tarihi Ankara Haritacılık Müzesi

Güncellenme : 08.12.2019 20:20:49

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

2 Mayıs 1971'de Harita Teknik Yüksek Okulu bünyesinde kurulan Haritacılık Müzesi; arşivinde bulunan kabartma haritalar ve halen kullanılmakta olan eski aletlerin birer örnekleriyle sergi hayatına başlamıştır. 1978 yılında resim galerisinin, 1987'de ise farklı alet ve malzemelerin ilave edilmesi ile yeniden düzenlenen müze, 2 Mayıs 1990 tarihinde Harita Genel Komutanlığı binasının alt katına taşınmıştır.

1990 ile 1994 yılları arasında; arşivlerden, yurt içi ve yurt dışından temin edilen malzeme ve haritalar ile zenginleştirilen Haritacılık Müzesi, bugün hizmet verdiği binaya 1994 yılında taşınmıştır. 20 Ağustos 2003 tarihinde Harita Genel Komutanlığı'nın kurucusu kabul edilen Korgeneral Mehmet Şevki Ölçer’in anısına ayrı bir bölüm oluşturulmuştur. Bugün Haritacılık Müzesi, toplamda 5 bölümden ve 559 adet alet, malzeme ve haritaya sahiptir.

Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Harita Genel Müdürlüğü'nün merkez kışlasında kurulmuş olan Ankara Haritacılık Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ankara Haritacılık Müzesi Sergi

Korgeneral Mehmet Şevki Ölçer Bölümünde; Mehmet Şevki Ölçer’in kendisine ait askeri okul diplomaları, koltuğu, masası, kullandığı aletler, aile albümü, Fransa’dan aldığı Şövalye Nişanının Beratı, Atatürk ve Fevzi Çakmak’ın telgrafları ile şahsi eşyaları bulunur.

Ankara Haritacılık Müzesi'nin Tarihi Kabartma Haritalar Bölümünde; 1880 ile 1890 yıllarında Harp Okulu'nun harita sınıfı öğrenci ve öğretmenleri tarafından deniz kumu, reçine ve ahşap vb. malzemeler kullanılarak yapılmış ve dünyanın ilk örnekleri kabul edilen kabartma haritalar bulunmaktadır.

Tarihi Kağıt Haritalar Bölümünde, XIX. yüzyıldan günümüze kadar çeşitli cins ve ölçeklerde üretilmiş tarihi kağıt haritalar yer almaktadır.

Aletler Bölümünde, 1885’ten günümüze kadar olan zaman diliminde kullanılmış jeodezik, fotogrametrik, kartografik alet ve cihazlar sergilenmektedir.

Resim Galerisi; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine 1938 yılında başlayan ve 1943’e kadar devam eden, dönemin ünlü ressamlarının Anadolu’nun çeşitli illerinde Türk halkına resim sanatını ve sanatçıyı tanıtmak maksadıyla düzenlenen Yurt Gezileri çalışmalarına ait 22 adet tablo ve asker ressamlara ait pek çok değerli eser; bu bölümde sergilenmektedir.

Ankara Haritacılık Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

MSB Harita Genel Komutanlığı Tıp Fakültesi Caddesi, Dikimevi, Cebeci, Çankaya / Ankara / Türkiye

Ankara Haritacılık Müzesi'ne, TCDD Başkentray, Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.