Ankara Alagöz Karargah Müzesi

Güncellenme : 07.12.2019 20:33:21

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

10 Kasım 1968 tarihinde sadece üst katı tanzim edilerek ziyarete açılmış, alt kat odaları ise 1983 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile ziyarete açılmış olan Ankara Alagöz Karargah Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Alagöz Karargâh Müzesi Sergi

Ankara Alagöz Karargah Müzesi, giysi odası, kitaplık ve hatıra eşya odası, zabitan yemek odası, mutfak, muhabere odası, başkumandanlık odası, kurmay heyeti odası, dinlenme odası, yaverler odası, Atatürk'ün yatak odası, Atatürk'ün yemek odası ve hizmet eri odası olmak üzere 12 odadan oluşmaktadır.

Alagöz Karargâh Müzesi Bilgiler

Sakarya Savaşı'nda düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Ankara ile Polatlı arasındaki Alagöz Köyü'nü Cephe Karargâhı olarak seçmiştir. Bu köyün halkından, Türkoğlu Ali Ağa'ya ait çiftlik evi karargâh olarak kullanılmıştır.

Sakarya Savaşı bitiminde bina, sahipleri olan Ali Türkoğlu ve oğulları tarafından 1965 yılına kadar ev olarak kullanılan yapı, 1965 yılında varisleri tarafından Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmiştir. 1967 yılında, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı olan Anıtkabir Müze Müdürlüğüne devredilen binanın, restorasyonu yapılarak Ankara Alagöz Karargâh Müzesi haline getirilmiştir.

10 Kasım 1968 tarihinde sadece üst katı tanzim edilerek teşhire açılmış, alt kat odaları ise 1983 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle teşhire açılmıştır.

Bina iki katlıdır ve, Giysi Odası, Kitaplık ve Hatıra Eşya Odası, Zabitan Yemek Odası, Mutfak, Muhabere Odası, Başkumandanlık Odası, Kurmay Heyeti Odası, Dinlenme Odası, Yaveler Odası, Atatürk'ün Yatak Odası, Atatürk'ün Yemek Odası ve Hizmet Eri Odası olmak üzere 12 odadan oluşmaktadır.

Alagöz Karargah Müzesi Giriş Ücreti

Alagöz Karargah Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Alagöz Karargâh Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Alagöz Köyü, Ankara - Eskişehir Yolu 31. Km. Polatlı, Ankara, Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Alagöz Karargâh Müzesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.