Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Topçu ve Füze Okulu Sınıf Müzesi

Ankara Gazi Kovan Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı Sınıf Müzesi

Güncellenme : 12.12.2019 02:12:28

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı'na bağlı olup, askeriye sınırları içerisinde bulunan ve 1973 yılında ziyarete açılmış, topçu sınıfının gelişimini gözler önüne sermek ve gelecek nesillere aktarmak amacı ile kurulan müze; bahçe, ana bina ve şeref salonu olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır.

Ankara Gazi Kovan Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı Sınıf Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Topçu ve Füze Okulu Sınıf Müzesi Sergi

Bahçe kısmında; en eskileri 16. yüzyıla kadar dayanan ve Osmanlı, Türk, Memluk, Rus, Alman, Fransız, Avusturya, Belçika, İsveç ve Amerikan orduları tarafından da kullanılan top, obüs, havan gibi askeri silahlar sergilendiği, Ankara Topçu ve Füze Okulu Sınıf Müzesi'nin, Ana sergi salonunda ise topçu sınıfınca kullanılan eski yıllara ait kıyafetler, silahlar, ölçme ve tersim malzemeleri sergilenmektedir.

II. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan Osmanlı ve Yunan haritaları, muharebe planları da bu kısımda yer almaktadır. Kapalı alanın şeref salonu olarak düzenlenmiş bölümünde ise Atatürk’ün 29 Mayıs 1936’da topçu atışlarını izlerken oturduğu koltuk sergilenmektedir.

Topçu ve Füze Okulu Sınıf Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Karapınar, 06900 Polatlı / Ankara / Türkiye

Topçu ve Füze Okulu Sınıf Müzesi'ne, özel araçlar ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Polatlı Tren İstasyonuna yaklaşık 2 km. mesafededir. Toplu taşıma katlanır bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlanabilir.