Ankara Roma Tiyatrosu ve Antik Şehri

 

Tarih : 13.11.2019 01:06:24

Ankara'nın, Ulus semti Hisar Caddesi ile Pınar Sokak arasında bulunan tarihi Antik Roma Tiyatrosu'nun yapım tarihi kesin olarak bilinmese de, M.S. II. yy. olarak tahmin edilmektedir.

Türkiye'de bulunan tarihi antik kentlerden biri olan Roma Antik Kenti, Ankara'yı gezenler için görülmesi gereken çok önemli bir yerdir.

Ankara Roma Antik Tiyatrosu İçerik [gizle]

Ankara Roma Tiyatrosu Tarihi

1982 yılında bir inşaatın kazısı sırasında bulunan arkeolojik veriler neticesinde 1982 ile 1986 yılları arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi öncülüğünde yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkarılan yapı 25 Şubat 1992 tarihinde 1. ve 2. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiştir. Yapılan kazılarda tonozlu parados binaları, döşemeli orkestra, seyirci oturma yerleri, sahne odasından arta kalan temel ve duvarların yanı sıra birçok heykel ve parçaları bulunmuştur.

2009 yılında başlatılan kazıların sona ermesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesince başlatılan restorasyon projesi yapının caveasının yeniden yapımını gündeme getirmiştir.

Ankara Roma Tiyatrosu Adres

Altındağ, Ankara, Türkiye

Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'na çok yakın bir mesafe de olan Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanan Ankara Roma Tiyatrosu'nun çok yakınında, Ankara Kalesi, Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Anadolu Medeniyetleri ve Arkeoloji Müzesi ve Ankara Etnografya Müzesi gibi bir çok destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×