Ankara Roma Tiyatrosu Antik Şehri

 

Tarih : 13.11.2019 01:06:24

Roma Tiyatrosu Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir antik kenttir.

Ankara'nın, Ulus semti Hisar Caddesi ile Pınar Sokak arasında bulunan tarihi Antik Roma Tiyatrosunun yapım tarihi kesin olarak bilinmese de, M.S. II. yy. olarak tahmin edilmektedir.

Roma Antik Kenti, Ankara'yı gezenler için görülmesi gereken çok önemli bir yerdir.

Ankara Roma Tiyatrosu İçerik [gizle]

Ankara Roma Tiyatrosu Tarihi

1982 yılında bir inşaatın kazısı sırasında bulunan arkeolojik veriler neticesinde 1982 ile 1986 yılları arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi öncülüğünde yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkarılan yapı 25 Şubat 1992 tarihinde 1. ve 2. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiştir. Yapılan kazılarda tonozlu parados binaları, döşemeli orkestra, seyirci oturma yerleri, sahne odasından arta kalan temel ve duvarların yanı sıra birçok heykel ve parçaları bulunmuştur.

2009 yılında başlatılan kazıların sona ermesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesince başlatılan restorasyon projesi yapının caveasının yeniden yapımını gündeme getirmiştir. Tiyatroda gerçekleştirilen bu yenileme projesi kapsamında tiyatronun büyük mermer bloklarla yeniden inşa edilmesi ve aslına benzemeyen, beyaz mermer taşların restorasyonda kullanılması tepki çekmişir.

Ankara Roma Tiyatrosu Adres

Altındağ, Ankara, Türkiye

Not : Konum kesin konum olmayıp, yaklaşık konumdur.

×