Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Ankara Atatürk Evi Müzesi

Ankara Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Evi Müzesi

Güncellenme : 16.11.2019 15:28:22

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Selanik'te doğduğu evin bire bir aynısı olan Ankara Atatürk Evi, Atatürk Orman Çitliği içinde bulunur.

Ankara Atatürk Evi Müzesi, başkenti gezenler için görülmesi gereken çok önemli bir yerdir.

Ankara Atatürk Evi Müzesi Kuruluş

Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü anısına, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nun 6 Kasım 1980 tarihli toplantı kararı ile yaptırılan müzenin temeli, 1981 yılında, Atatürk'ün manevi doğum günü kabul edilen 19 Mayıs günü saat 17.00'de dönemin başbakanı Bülend Ulusu tarafından atılmıştır. Atatürk Evi'nin açılışı ise Atatürk'ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım 1981 tarihinde, Kenan Evren tarafından yapılmıştır.

Ankara Atatürk Evi Müzesi İçi

Ev tasarlanırken gerçeğinin ölçülerine birebir sadık kalınmış, orijinal de olduğu gibi üç katlı ve pembe renkte inşa edilmiştir. Taş merdivenli kapıdan binaya girildiğinde birinci katta taşlık, kiler ve hizmetçi odası; ikinci katta sofa, mutfak, oturma ve misafir odası; üçüncü katta ise sofa, Atatürk odası ve müze odası bulunmaktadır.

Ankara Atatürk Evi Müzesi Giriş Ücreti

Ankara Atatürk Evi Müzesi girişi ücretsizdir. Ankara şehrinin gezilecek en güzel yerlerinden biridir.

Ankara Atatürk Evi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Alparslan Türkeş Caddesi, No : 66, Emniyet Mahallesi, 06560 Yenimahalle / Ankara / Türkiye

Ankara Atatürk Evi Müzesi'ne TCDD Başkentray Banliyö Tren Hattı ile ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.