Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara I. TBMM Binası Kurtuluş Savaşı Müzesi

Güncellenme : 16.11.2019 16:07:06

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Yapımına, 1915 yılında başlanan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası, İlkin İttihat ve Terakki Cemiyeti kulüp binası olarak tasarlanmış binanın planı evkaf mimarı Salim Bey tarafından yapılmış, inşasına ise kolordunun askeri mimarı Hasip Bey nezaret etmiştir.

Türk mimari stilinde olan iki katlı binanın en belirgin özelliği duvarlarında Ankara taşı kullanılmış olmasıdır.

Meclisin, 23 Nisan 1920'de bu binada toplanması kararlaştırıldığında henüz bitirilmemiş olan bina, milli bir heyecanın eseri olarak milletin katkısıyla tamamlanmıştır.

Ankara I. TBMM Binası Kurtuluş Savaşı Müzesi, Başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Ayrıca II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası'da Ankara Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açıktır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Açılış

23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arasında I. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılan bina daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi ve Hukuk Mektebi olarak işlevini sürdürmüş, 1952 yılında Maarif Vekâletine devredilmiş, 1957 yılında ise müzeye dönüştürülmek üzere çalışmalara başlanmıştır. Bina 23 Nisan 1961'de "Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi" ismi ile ziyare açılmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Eserler

Zengin bir koleksiyona sahip olan müze de, binanın eski halinden aldığı eserler ile kongrelerin hatıratı da sergilenmektedir. Diğer yandan Lozan Antlaşması ve Sevr Antlaşması ait belgeler, çeşitli devlet büyüğü hediyeleri ve dönemin ruhunu anlatan yazışma ve haberleşme araçları yapı içerisinde sergilenmektedir.

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi çerisinde yer alan eserlerden doğal olarak yapıya miras kalan eserler dönemin Meclis Başkanlığı makamına ait eserler, Riyaset makamı da denilen Başbakanlık makamı eserleri, bakanlara ait çeşitli eserler yer almaktadır. Bunlarla birlikte de alt katta fotoğrafhane ve çeşitli sanat eserleri sergilenmektedir. Üstte ise kongre dönemlerinin şahane ürünleri, anlaşmalara ait tutanaklar, dönemin ilginç telgrafları ve bizzat Mustafa Kemal imzalı yazışmalar bulunmaktadır. Diğer yandan Kurtuluş Savaşı Müzesi içerisinde yer alan Büyük Taarruz hatıraları da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi Giriş Ücreti

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara TBMM'nin sitesinde olan kaynak linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tbmm.gov.tr/Sayfa/KurtulusSavasiMuzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Doğanbey Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Ulus No : 14, 06050 Altındağ / Ankara / Türkiye

Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Ankara Gençlik Parkı'na çok yakın bir mesafe de olan Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ve Ankara Metrosu ile ulaşım sağlanabilen ve Ankara Cumhuriyet Müzesi'nin hemen yanında bulunan Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi yakınında Ankara Kalesi ve daha bir çok müze ve destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.