Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Ankara Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Güncellenme : 03.04.2020 17:10:59

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Yaklaşık 1.000 metrekarelik bir alanda eski Ankara evi mimarisinde hizmete açılan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Ankara Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Sergi

110 ülkeden, 703 satranç takımı sergilendiği Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'nde Akın Gökyay’ın 1975 yılında başladığı satranç koleksiyonu, 31 Ocak 2012 tarihinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş; Türkiye’de, tescilli ilk ve tek satranç koleksiyonu olmuştur.

Alındığı ülkelerin kültürel özelliklerini yansıtan satranç takımları arasında Harry Potter, Asteriks ve Şirinler gibi tematik setlerlerle beraber, tarihi ve politik olayları yansıtan takımlar da yer almaktadır. Koleksiyonda; ahşap, metal, balık kemiği, mermer, sabuntaşı, keçe, polyester gibi farklı maddelerden imal edilmiş satranç takımları bulunmaktadır.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Giriş Ücreti

Ankara Gökyay Vakfı Satranç Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.gokyaysatrancvakfi.org.tr/ziyaret

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Ulucanlar Caddesi, Basamaklı Sokak, No : 3 06230 Altındağ / Ankara / Türkiye

TCDD Başkentray, Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilen Ankara Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'nin çok yakınında, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi gibi bir çok müze ve destinasyon vardır.

Ayrıca Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Ankara Gençlik Parkı'da çok yakın bir mesafededir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.