Tarihi Ankara Kalesi

 

Tarih : 12.11.2019 03:13:50

Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Kalesi şehrin en önemli eserlerinden biridir.

Bir tarihin yaşadığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'nın belki de en eski eseri olan tarihi Ankara Kalesi tarih boyunca birçok kez onarımdan geçmiştir.

Ankara Kalesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Ankara Kalesi İçerik [gizle]

Ankara Kalesi Mimari

Yerden yüksekliği 110 m' olan tqarihi kale, tepenin yüksek bölümünü kaplayan iç kale ve çevresini kuşatan dış kaleden oluşur. Dış kalenin 20'ye yakın kulesi vardır. Dış kale eski Ankara şehrini çevirir. İç kale yaklaşık 43.000 m²'lik bir alana sahiptir 14 ile 16 m. yüksekliğindeki duvarların üstünde çoğu 5 köşeli 42 kule vardır.

Dış surları kuzey ve güney doğrultusunda yaklaşık 350 m, batı ve doğu doğrultusunda ise 180 m. boyunca uzanır. İç kalenin güney ve batı duvarları bir dik açı oluşturur. Doğu duvarı tepenin girinti çıkıntılarını izler. Kuzey yamaç ise farklı tekniklerle yapılmış duvarlarla korunur. Koruma düzeninin en ilgi çekici yanı; doğu,batı ve güney duvarları boyunca 15 ile 20 m'de bir yer alan 42 tane beşgen burçtur. Dış kale ile iç kale, doğuda Doğukalesi'nde batıda hatip çayına bakan yamaçta birleşir. İç kale'nin güneydoğu köşesinde ise kalenin en yüksek yeri olan Akkale yer alır. Dört katlı olan iç kale Ankara taşından ve toplama taşlarla yapılmıştır. İç kalenin iki büyük kapısı vardır. Biri dış kapı, diğeri ise hisar kapısı adını taşır. Kapı üzerinde bir de İlhanlılar'a ait kitabe bulunur. Kuzeybatı kısmında Selçukluların yaptırdığını gösteren bir yazı bulunmaktadır. Duvarların alt bölümü mermer ve bazalttan yapılmıştır, üst kesimlerine doğru bloklar arasında tuğla bölümlerin büyük ölçüde zarar görmesine karşın, iç kale bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.

Ankara Kalesi Adres

Kale, 06240 Altındağ / Ankara Türkiye

Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'na yakın bir mesafe de olan Kaleye Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

×