Gordion Antik Şehri Ankara

 

Tarih : 13.11.2019 01:29:48

Gordion Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan tarihi bir antik kenttir.

Frigya'nın başkenti olan tarihi antik kent, Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı'nın birleştiği noktanın yukarısında Başkent Ankara'ya 94 km. mesafede, Polatlı ilçesinin 29 km. kuzeybatısında yer alan Yassıhüyük'te bulunmaktadır.

Gordion Antik Kenti, Ankara'yı gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gordion Antik Kenti Yapısı

Gordion'un konumu, Anadolu'yu kat eden ana yolların kavşağında bulunması, ırmak ve diğer kaynaklar sayesinde suyun bolluğu ve çevresinin kuru tarım ve hayvancılığa uygun açık araziyle çevrili olması gibi çeşitli sebeplerden dolayı Friglere çekici gelmiş olmalıdır.

Arkeolojik bulgulara göre Frigler, Gordion'a Hititlerin yıkılması sonucu MÖ 12. yüzyılın sonları gibi erken bir tarihte gelmiştir.

Gordion'un çevresinde yaklaşık 85 adet tümülüs vardır. Bu tepeler önemli bireylerin mezarları olup MÖ 9. yüzyıldan 2. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimine aittir. Bu tip mezar biçimi Anadolu'da daha önce görülmediğinden bu uygulamanın Frigler tarafından Avrupa'daki memleketlerinden getirildiği düşünülmektedir. Gordion'da kazılan tümülüslerden birkaçı büyük yangının hemen öncesi ve sonrasında yaşamış nesillere aittir.

Gordion Antik Kenti Belgeseli

Gordion Antik Kenti Adres

Yassıhüyük Köyü, Polatlı / Ankara / Türkiye

×