Gaziantep Tur Rehberi - Spor, Doğa, Tarih ve Kültür Gezileri

Güncellenme : 19.11.2019 15:10:45

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama

Türkiye tarihinde çok büyük bir önemi olan Gaziantep Atatürk Anı Müzesi ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi gibi bir çok müze ile beraber tam bir kültür şehridir.

Gaziantep'de gezilecek yerler şeklinde internet de bir arama yaptığınızda örnek Gaziantep'de gezilecek 20 yer, Gaziantep'de gezilecek 30 yer gibi seçenekler çıkar, peki kime göre ve neye göre ? Bu yüzden Gaziantep Tur Rehberi için gezilecek 5 yer, gezilecek 10 yer gibi eleme yapmak gerçekten çok zor olduğundan ve sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin bu konu da tercihlerini kendileri yapabilmeleri açısından BinGezi.com da tarihi Gaziantep şehri ile ilgili bir çok farklı içeriği zaman içerisinde sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

Merkezinde tarihî Gaziantep Kalesi bulunan Gaziantep'de, Kalenin güneyinde tarihî Naib Hamamı bulunmaktadır. Kalenin kuzeyinde ise çok sayıda tarihî han (Bayaz Han, Büdeyri Hanı ve Şire Han gibi) bulunmaktadır. Hanların kuzeyinde bakır işlemeleriyle ünlü tarihî Bakırcılar Çarşısı yer alır. İlde Boyacı Camii, Kurtuluş Camii ve Şirvan Camii gibi çok sayıda tarihî cami yer alır. Bey Mahallesi'nde ise tarihi Antep evleri yer alır. İldeki görülecek bir diğer yer ise Aziz Bedros Kilisesi'dir. Bu cümleden önce adı geçen bütün yerler ödüllü "Kültür Yolu Projesi" adı altında restore edilmiştir. Gaziantep sınırları içerisindeki Zeugma ile Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunmaktadır.

Gaziantep Doğa Turizmi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Burç Tabiat Parkı ve Dülükbaba Tabiat Parkı şehirde bulunan başlıca tabiat alanlarıdır.

Gaziantep Kültür Turizmi

Gaziantep Yesemek Açık Hava ve Heykel Müzesi ve Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi gibi bir çok tarihi müzenin bulunduğu Gaziantep Tur Rehberi içinde önemli bir yeri olan ve kültür turlarının düzenlendiği bir çok destinasyona sahip şehirde, Dülük Antik Kenti ve Zeugma Antik Kenti gibi arkeolojik sitler ile Gaziantep Kalesi'nin turizm açısından önemli bir yeri vardır.

Gaziantep Ulaşım Rehberi

Gaziantep şehrinde gezilecek yerleri, Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüsler ve tramvay hattı ile gezebilirsiniz.

Gaziantep'de ayrıca bir çok yeri bisiklet ile gezebileceğiniz gibi, bisiklet ile keyifli bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bingezi.com olarak bazı gezi siteleri gibi size araba tavsiye edip, nerede hangi otopark var bunu anlatmak ve sizlerin trafik ve otopark problemleri ile boğuşup gazilerinizin strese dönüşmemesi için ulaşımda toplu taşıma, bisiklet ve toplu taşıma bisiklet entegrasyonu tavsiye ediyoruz.

Resim Galerisi

Gaziantep Panorama Müzesi Gaziantep Panorama Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi, Okeanos ve Tetis Mozaiği Zeugma Mozaik Müzesi, Okeanos ve Tetis Mozaiği
Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Üniversitesi
Gaziantep Şehir Merkezi Gaziantep Şehir Merkezi

Gaziantep şehrinde spor, doğa, tarih, kültür gezileri ve destinasyonları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Daha Fazla Yükle