Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi

Güncellenme : 14.10.2021 16:10:16

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi, Gaziantep şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Eğitim salonunda verilen seminerler, eğitici filmler, doğal yaşam ve hayvan alemi belgeselleri ile çocuklardan bilim adamlarına kadar her yaşa ve kesime hitap eder.

Gaziantep Zooloji Müzesi Sergi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve doğa da fizyolojik ömürlerini tamamlamış olan hayvanlara uzmanlar tarafından tahnit sanatı yöntemi uygulanarak kurulan Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi sergisinde, toplam da 550 çeşit olmak üzere 700 adet canlı hayvan örneği bulunur.

Ötücü kuşlar ve yırtıcı kuşlar ile perde ayaklılar gibi türlerden oluşan 187 kanatlı hayvan doğal yaşam alanları yeniden canlandırılmıştır. Su altı dünyasından 55 adet deniz canlısı kurutma işlemi ile vücut bütünlüğü korunarak ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Timsah, varan ve balıklardan oluşan 60 hayvan örneği bilimsel yöntemler kullanarak koruyucu bir sıvı ile dolu kavanoz içinde gerçekliğinden ödün vermeden Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesinde sergilenmektedir.

Yeryüzünde yaşayan ilk memelilerden olan Pelikozor'lardan olan ve dinazor ailesinin öncülerinden Dimegrodon, 150 milyon yıl önce yaşayan ve dünyaya hükmetmiş olan dinazorlardan Therex, kedigillerden memeli türlerin kabusu 10.000 yıl önce nesli tükenmiş Kılıç Dişli Kaplan, M.Ö. 1700 yıllarında yaşamış filgiller familyasının nesli tükenmiş cinsi olan Mamut, soyunu sürdürebilmiş ve filden sonraki en iri kara hayvanı olan Gergedan ve Balina’nın 33 milyon yıl önce yaşamış atalarından olan Dorudon gibi müthiş bir arşive sahiptir.

Gaziantep Zooloji Müzesi Video

Gaziantep Zooloji Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Yamaçtepe, 27410 Şahinbey / Gaziantep / Türkiye

Toplu taşıma araçları ile Balıklı'dan kalkan ve üniversiteye giden otobüsler ile ulaşım sağlanabilen Gaziantep Zooloji Müzesi’ni gezenler yine aynı bölgede bulunan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni de ziyaret edebilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.