Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Gaziantep >Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi

Gaziantep Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi

Güncellenme : 08.03.2022 23:19:58

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi, Gaziantep şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gaziantep için çok önemli bir tarih olan 8 Şubat 2014 yışında Gaziantep’e Gazilik Ünvanı’nın verilişinin 93. yıl dönümünde hizmete açılmıştır ve günümüzde yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Ali İhsan Göğüş Müzesi Tarihi

Gaziantep şehrinde tarihi bir Antep evi olan binanın restorasyonu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmiş ve Türkiye’nin ilk Kültür ve Turizm Bakanlarından Ali İhsan Göğüş’ün kızı olan gazeteci yazar Zeynep Göğüş tarafından 2014 yılında Ali İhsan Göğüş adını yaşatmak ve tüm ailelerin kendi kişisel tarihleri ile bir bağ kurmalarını sağlamak adına yerelden başlayarak Türkiye’ye bir örnek teşkil etmek amacı ile açılmıştır.

Gaziantep’in önemli simalarından olan ve 7, 8 ve 9. Dönemlerde Gaziantep milletvekilliği yapan tarihçi gazeteci Ali İhsan Göğüş’ün adını taşıyan müzede, Ali İhsan Göğüş’ün kişisel eşyaları yer almaktadır.

Ali İhsan Göğüş Müzesi Yapısı

Tek avlusu olan bina 2 katlıdır. Gaziantep Ali İhsan Göğüş Müzesi teşhir alanı açık alanda 41 m², kapalı alanda ise 70 m².’dir.

Gaziantep Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi’nin teras katında ise nezih bir ortamda, tarihi Antep evi dokusu içerisinde bir de kafeteryası bulunmaktadır.

Ali İhsan Göğüş Müzesi Sergi

Biyografi müze olma özelliğini taşıyan tarihi yapıda, Ali İhsan Göğüş’ün milletvekilliği, bakanlığı, gazeteciliği ve sosyal hayattaki yaşantısını anlatan eşyalar teşhir edilmektedir.

Gaziantep Ali İhsan Göğüş Müzesi’nde Ali İhsan Göğüş’ün kendi kütüphanesinden bağışlanmış kitaplardan oluşturulan bir galeri bulunmaktadır. Ayrıca giriş katındaki odalarda Ali İhsan Göğüş’e ait kişisel eşyalar bulunmaktadır.

Müzede 1. oda, Ali İhsan Bey’in siyasi yaşamına ve kendisine ait özel eşyaların olduğu bölümdür. Odadaki plazmada, vefat etmeden önce kendi ağzından dönem dönem yaşamını anlattığı röportaj yayınlanır.

Müzede 2. oda, Ali İhsan Göğüş’ün aile yaşantısı, askerlik hayatı ve eşi Nezahat Alemdar hanımla tanışma hikayelerinin olduğu fotoğraflı bilgi panoları bulunmaktadır.

Müzede 3. oda, Ali İhsan Göğüş’ün Turizm Bakanı olduğu yıllarda (1964 - 1965) kiracı olarak oturdukları evin 24 m². salonu orijinal mobilya ve aksesuarlarıyla canlandırılmıştır. Nezahat ve Ali İhsan Göğüş çiftinin salon oturma grubu mobilyaları Cumhuriyet Dönemi Türk mobilyacılığının ünlü ismi Kemal Yılmaz ürünleridir. Ayrıca Kemal Yılmaz Atatürk’ün İstanbul Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasının mobilyalarını ve dekorasyonunu yapan kişidir.

Odada ayrıca Eşi Nezahat ve Kızı Zeynep Göğüş’ün XIX.ve XX. yüzyıla ait Anadolu’nun çeşitli yerlerinden toplanmış Oyalı Yemeni koleksiyonu yer almaktadır.

Gaziantep Ali İhsan Göğüş Müzesi’nin üst katında müzeden ayrı olarak Gaziantep Araştırmaları Merkezi yer almaktadır. Araştırma Merkezinde Ali İhsan Göğüş’ün kendi kütüphanesinden alınan kitaplar yer almaktadır. Buranın amacı ise, insanların bu kitaplardan faydalanarak gerek araştırma yapmalarına, gerek kültürel anlamda kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunmaktır.

İkinci katta Eşi Nezahat ve Kızı Zeynep Göğüş’e ait, Kadın Sanatçılar Özel Koleksiyonunun bulunduğu çeşitli tablolar yer almaktadır. Sanatçılar arasında; Latafet Çıpa, Gönül Göle, Fügen Leman, Suna Özkalan, Nuket Aksoy, Neşe Erdok, Nesrin Köker, Nukhet Ocak, Bedia Çolak yer almaktadır.

Üst kattaki bir diğer odada yine Ali İhsan Göğüş’e ait, çeşitli kurum ve kuruluşlardan aldığı plaketler, Bakanlık dönemine ait özel dosyalar, plak koleksiyonları, pikapları ve çeşitli özel eşyaları sergilenmektedir.

Ali İhsan Göğüş Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Ali Özalgan Sokak No : 9, Bey Mahallesi, 27010 Yeşilköy / Şahinbey / Gaziantep / Türkiye

Gaziantep şehir merkezinde bulunan ve buradan kısa bir yürüme mesafesi ile ulaşabileceğiniz Gaziantep Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi'nin çok yakınında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hamam Müzesi ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi birçok müze vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.