Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Güncellenme : 22.11.2019 14:36:37

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

9 Eylül 2011 tarihinde açılmış olan müze ve 1700 m². mozaik ile 3 yıla yakın "dünyanın en büyük mozaik müzesi" unvanını taşımış olup, bu unvanını, 28 Aralık 2014 tarihinde açılan Hatay Arkeoloji Müzesi'ne devretmiştir. 2011 yılında yine Gaziantep Arkeoloji Müzesi arşivinden 1700 m².lik mozaik taşınmıştır.

Şu an dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep'i gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Zeugma Mozaik Müzesi Eserler

Gerek mimarisi, gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen bir müzesidir. İki bin yıllık mozaiklerin yıllar içinde define avcılarının talanıyla eksilen parçaları, lazer sistemiyle görüntü olarak tamamlanmaktadır. Zeugma’daki mozaikler on üç renk armonisinden oluşmaktadır. Üç blok olarak inşa edilen Zeugma Mozaik Müzesi, mozaik ve arkeoloji müzeleriyle sergi ve konferans salonu olarak hizmet verecek. Müzede Zeugma Antik Kenti kazılarından çıkarılan mozaikler sergilenir. Ayrıca Dünyaca ünlü "Çingene Kızı" mozaiği burada sergilenmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi Tanıtım Filmi

Zeugma Mozaik Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Mithatpaşa Mahallesi, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı, 27500, Şehitkamil / Gaziantep

Gaziantep şehir merkezinde bulunan ve kısa bir mesafe ile ulaşabileceğiniz Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nin çok yakınında Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi ve Gaziantep Kalesi gibi bir çok destinasyon seçeneği vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.