AnasayfaTürkiye Tur RehberiGaziantep Tur RehberiGaziantep Panorama Müzesi

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi

 

Tarih : 19.11.2019 15:25:32

Gaziantep Kalesi içinde yer alan zindanların bulunduğu restore edilmiş olan Gaziantep Panorama Müzesi şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gaziantep Panorama Müzesi Eserler ve Tarihi

Antep halkının düşman işgaline karşı direniş öyküsü; panolar, kahramanlara ait heykeller, rölyefler ile iki bine yakın eser Gaziantep Panorama Müzesi arşivinde sergilenmektedir.

Milli mücadele döneminde Antep halkı şehrini; milletine, bayrağına olan bağlılığın verdiği güç ve azimle işgal kuvvetlerinden kurtarmıştır. İstiklal savaşının kazanılmasına örnek alınan bu zafer sonrasında büyük önder Atatürk, ''Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar yalnız Antep'i değil Türkiye'yi kurtardılar.'' Sözü ile Antep savunmasının önemini ve Anteplilerin kahramanlığını vurgulamış ve 'Gazi' ünvanı ile onurlandırmıştır.

Gaziantep Panorama Müzesi Adres

Gaziantep Kalesi İçi Şahinbey / Gaziantep / Türkiye

Gaziantep şehir merkezinde bulunan ve kısa bir mesafe ile ulaşabileceğiniz Gaziantep Panorama Müzesi'nin çok yakınıda Gaziantep Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Şahinbey Milli Mücadele Müzesi ve Bayazhan Kent Müzesi gibi bir çok destinasyon seçeneği vardır.

×