Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Gaziantep >Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi

Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi

Güncellenme : 14.10.2021 15:10:24

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve 25 Aralık 2009 yılında ziyarete açılmış Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi, Gaziantep şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi Sergi

Gaziantep Arkeolojisi, orijinal kültür varlıkları ve belgeler ile örnekler tanıtılarak kronolojik anlatımlar ile sunulmaktadır. Şehrin kültür yaşamının bölümler ile ele alındığı Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi içinde; “Yetiştirdiği Önemli Şahsiyetler”, "Şehir Hayatında Olan Önemli Olaylar”, "Antep Ağzı ve Dil Özellikleri”, “Aile Hayatı, Günlük Hayat, Özel Günler”, “Karagöz Oyunculuğu”, “Çocuk Oyunları ve Oyuncakları”, “Eğlence Hayatı” ve “Fotoğrafçılık” gibi kesitler sergilenir.

Gaziantep şehrine özgü, şehrin ortaya çıktığı XII. yy.dan itibaren günümüze kadar geçirdiği kültür evrelerinden gelen; yaşam tarzı, ev sanatları, el sanatları ve gündelik hayatı yansıtan somut kültür varlıklarının sergilendiği koleksiyonlar ile Gaziantep ve çevresinden toplanarak bağışlanmış olan fosiller de önemli bir yer tutmaktadır.

Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi içinde bulunan Laboratuvar ve Atölye bölümü Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencilerinin Müzeoloji dersleri için iyi bir pratik uygulama alanı oluşturmaktadır.

Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Gaziantep Üniversitesi Yerleşkesi, Şehitkamil, 27310 Şehitkamil / Gaziantep / Türkiye

Gaziantep Üniversitesi Kampüsü içinde yer alan Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.