Gaziantep Zeugma Antik Kenti

Güncellenme : 19.11.2019 16:45:02

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

M.Ö. 300'lü yıllarda Büyük İskender'in generallerinden Selevkos I. Nikator tarafından kurulmuş olan ve Türkiye’de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Gaziantep Zeugma Antik Kenti, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Zeugma Antik Kenti Tarihi

Kentin içinde yapılan kazı çalışmalarında A, B ve C olarak üç bölümde incelenen şehrin villaları ve çarşılarının bulunduğu A ve B bölümleri bugün Birecik Hidroelektrik Baraj gölü altında bulunmaktadır. Henüz kazı yapılmamış C bölümünde ileride bir açık hava müzesi oluşturulması planlanmaktadır. Antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile dünyaca ünlüdür.

Zeugma Antik Şehri kazılarından çıkarılan mozaikler bir süre Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilendikten sonra, 2011 yılında Zeugma Mozaik Müzesi'ne taşınmışlardır.

Zeugma Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Belkıs Köyü, Nizip / Gaziantep / Türkiye

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Gaziantep Zeugma Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.