AnasayfaTürkiye Tur RehberiGaziantep Tur RehberiŞahinbey Milli Mücadele Müzesi

Gaziantep Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

 

Tarih : 19.11.2019 16:32:53

Antep Savunması'nı anlatmak için kurulmuş olan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep'i gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi Eserler

Savaş döneminden kalma silahlar, o dönemde kullanılan eşya, giyilen giysiler ve yazılan kitap ve dergilerin sergilenmiş olduğu müzenin bir bölümü ise savaş döneminde sığınak olarak kullanılmış olan bir mağaradır. Mağaralara girince karşımıza mekatronik heykeller ile farklı farklı kompozisyonların oluşturulduğu, dönemin anlık yaşam sahneleri çıkmaktadır.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi içinde ayrıca Gaziantep savunmasına dair belgelerin kronolojik sırayla anlatıldığı tarihi binada, İngiliz ve Fransızlara ait silah parçaları şehir halkının kullandığı tabanca, av tüfeği, kılıç, kama, et satırı, kazma, kürek ve nacak gibi şehitlere ait birçok eşya sergilenmektedir.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi Video

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi Adres

Suyabatmaz, 27010 Şahinbey / Gaziantep / Türkiye

Gaziantep şehir merkezinde bulunan ve kısa bir mesafe ile ulaşabileceğiniz Gaziantep Şahinbey Milli Mücadele Müzesi'nin çok yakınıda Gaziantep Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Panorama Müzesi ve Bayazhan Kent Müzesi gibi bir çok destinasyon seçeneği vardır.

×