AnasayfaTürkiye Tur RehberiGaziantep Tur RehberiGaziantep Oyuncak Müzesi

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

 

Tarih : 13.01.2020 02:04:41

1700 - 1970 yılları arasında üretilmiş 573 oyuncak ve mağarasında yer alan “Dünya Çocukları Sergisi” ile alanında Avrupa'nın en farklı müzelerinden biri olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gaziantep Oyuncak Müzesi İçerik [gizle]

Gaziantep Oyuncak Müzesi Sergi

Gaziantep'e, İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu, şair ve yazar Sunay Akın'ın danışmalığında kazandırılan ve Avrupa'lı koleksiyonerlerden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafınca satın alınan; 1700 - 1990 yıllarına ait el ve fabrika yapımı 600'e yakın oyuncak, takım olarak sergilenir. Müzenin bir eşide Antalya şehrimizde Antalya Oyuncak Müzesi olarak vardır.

Türkiye’deki mağara galerisinin bulunduğu ve “Dünya Çocukları”nın tanıtıldığı tek Oyun ve Oyuncak Müzesi olma özelliğine sahiptir. Bu bölümde 24 ülkenin yöresel kıyafetlerini giymiş maket çocuklar ve o ülkelerin mimari eserleri segilenmektedir. Müze galerilerinde ise; Pinokyo, Mickey Mouse, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Temel Reis, sinemanın ilham perisi olan; Laterna Magica, Doll House olarak bilinen bebek evleri, Lehmann oyuncakları, sanayi ve tarim araç-gereçleri, pelüş oyuncaklar ve uçaklar, robotlar çocukları ve yetişkinlerin ilgisini çekmektedir.

Gaziantep Oyuncak Müzesi Adres

Adres : Bey Mahallesi, Hanifi Oğlu Sokak, 27010, Şahinbey / Gaziantep / Türkiye

×