Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Güncellenme : 13.01.2020 02:04:41

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

1700 - 1970 yılları arasında üretilmiş 573 oyuncak ve mağarasında yer alan Dünya Çocukları Sergisi ile alanında Avrupa'nın en farklı müzelerinden biri olan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Gaziantep Oyuncak Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gaziantep Oyuncak Müzesi Sergi

Gaziantep şehrine, İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu, şair ve yazar Sunay Akın'ın danışmalığında kazandırılan ve Avrupa'lı koleksiyonerlerden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafınca satın alınan; 1700 - 1990 yıllarına ait el ve fabrika yapımı 600'e yakın oyuncak, takım olarak sergilenir. Gaziantep Oyuncak Müzesi'nin bir eşi de Antalya şehrimizde Antalya Oyuncak Müzesi olarak vardır.

Türkiye’deki mağara galerisinin bulunduğu ve “Dünya Çocukları”nın tanıtıldığı tek Oyun ve Oyuncak Müzesi olma özelliğine sahiptir. Bu bölümde 24 ülkenin yöresel kıyafetlerini giymiş maket çocuklar ve o ülkelerin mimari eserleri segilenmektedir. Müze galerilerinde ise; Pinokyo, Mickey Mouse, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Temel Reis, sinemanın ilham perisi olan; Laterna Magica, Doll House olarak bilinen bebek evleri, Lehmann oyuncakları, sanayi ve tarim araç-gereçleri, pelüş oyuncaklar ve uçaklar, robotlar çocukları ve yetişkinlerin ilgisini çekmektedir.

Gaziantep Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

Yetişkinler için ücretli olan Gaziantep Oyuncak Müzesi, öğrenciler, öğretmenler ve çocuklar için için ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Gaziantep Oyuncak Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Bey Mahallesi, Hanifi Oğlu Sokak, 27010, Şahinbey / Gaziantep / Türkiye

Gaziantep şehir merkezinde bulunan ve buradan kısa bir yürüme mesafesi ile ulaşabileceğiniz Gaziantep Oyuncak Müzesi'nin çok yakınında ziyaret edilebilecek Gaziantep Kalesi ve birçok müze vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.