Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Gaziantep >Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi

Tarihi Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi

Güncellenme : 21.11.2020 20:03:37

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Gaziantep şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi

Mevlevihane olarak inşa edilen dört asırlık tarihi bina çok sayıda vakıf eseri Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi bünyesinde sergilenir. Tekke Camii Külliyesinde yer alan kesme taştan inşa edilen yapı iki bölümden oluşmaktadır. Cami avlusundan girildiğinde solda bulunan binada Mevlevilik Kültürü ile Vakıf Kültür Varlıklarından seçilen Maden Eserleri, El Yazması Kur’an-ı Kerimler, Türk Hat Sanatından örnekler, avlunun sağında yer alan mekanda ise kilim ve halılar sergilenmektedir.

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi Giriş Ücreti

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Suyabatmaz, Küçük Pazar Sokak, No : 32, 27400 Şahinbey / Gaziantep / Türkiye

Gaziantep şehir merkezinde bulunan ve buradan kısa bir yürüme mesafesi ile ulaşabileceğiniz Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi'nin çok yakınında ziyaret edilebilecek Gaziantep Kalesi ve Zeugma Mozaik Müzesi gibi bir çok destinasyon seçeneği vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.