Gaziantep Dülük Antik Kenti

Güncellenme : 22.11.2019 02:03:48

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

Bu­gün kendi adı ile anılan Dülük Köyü’nün kuzey bi­tişiğindeki Keber Tepesi ve çevresinde toprak altında­dır. Kentin kutsal alanı ise Dülük Köyünün yaklaşık 3 km. güneybatısında, çam ağaçlarıyla kaplı, 1.211 ra­kımlı Dülük Baba Tepesinde yer almaktadır. Doliche’nin din­ler tarihi için öne­mi bilim dünyasında uzun zamandan beri bilinmektedir.

Türkiye’de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Gaziantep Dülük Antik Kenti, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Dülük Antik Kenti Tarihi

Dülük Antik Şehri'nde, bakır Çağı'ndan kalma eserlere ve bilinen en eski matematik işlemlerine rastlanmıştır. Dülük, tarih boyunca sırayla Hititler, Medler, Asurlular, Persler ve Büyük İskender arasında el değiştirip durmuştur. Yakınlarına Antiochia ad Taurum (bugün Gaziantep) adlı bir kentin kurulması ile bu kent önemini yitirmeye başlamış ve bu günkü hâlini almıştır.

Dülük Antik Kenti Ulaşım - Nasıl Gidilir

Adres : Dülük Mahallesi, 110004 Nolu Sok., No : 19, Şehitkamil / Gaziantep / Türkiye

Dülük Antik Kenti, Gaziantep’in 10 km. ku­zeyinde, Şehitkamil ilçesi, Dülük Köyü’nün kuzeyindeki Keber Tepesi ve çevresinde yer alır. Gazian­tep - Yavuzeli istikametinde giderken, otoyola girmeden sol tarafta Beylerbeyi Koyu içinden geçen yaklaşık 5 km. ilk asfalt bir yolla ulaşılır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.