Gaziantep Şehitkamil Arkeoloji Müzesi

Güncellenme : 19.11.2019 15:51:23

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

1944 yılında cumhuriyet döneminin ilk arkeologlarından Sabahat Göğüş tarafından kurulan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Gaziantep Arkeoloji Müzesi şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

2011 yılında, 1700 m².lik mozaik ile Dünya'nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi'ne, içindeki etnografya bölümü ise Hasan Süzer Etnografya Müzesi’ne taşınmıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Eserler

Çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesi arşivinde, Karkamış Antik Kenti'nden çıkarılan kabartmaların bir kısmı ile 2005 yılından beri, Zeugma Antik Kenti'nden bulunan villalardan çıkartılan mozaikler sergilenmektedir.

Zeugma Kenti'nden çıkarılan ve müzede sergilenen "Çingene Kızı" mozaiği. Mozaikteki kişinin Yunan mitolojisindeki yeryüzü tanrıçası Gaia olduğu tahmin edilmektedir..

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Tarihi

Sabahat Göğüş tarafından kurulmuş olup, başlangıçta Nuri Mehmet Paşa Camii’inde hizmet veren Gaziantep Arkeoloji Müzesi, 1969 yılında küçük bir kent müzesi niteliğindeki binasına taşınmıştır; 2005 yılında ise ek binası hizmete girmiştir. Ek binasında büyük kısmı Zeugma Antik Kenti'nden çıkarılan mozaik panolar, heykeller, steller sergilenmektedir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

İncili Pınar Mahallesi, 27090 Şehitkamil / Gaziantep / Türkiye

Gaziantep şehir merkezinde bulunan ve buradan kısa bir yürüme mesafesi ile ulaşabileceğiniz Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin çok yakınında Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi ile Zeugma Mozaik Müzesi gibi bir çok destinasyon seçeneği vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.