İzmir Tur Rehberi - Spor, Doğa, Tarih ve Kültür Gezileri

Güncellenme : 04.02.2020 02:00:56

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama

Bergama, Konak, Çeşme, Foça ve daha bir çok turistik destinasyona sahip İzmir hem kültür ve sanat, hem de fuar turizmi, hem de deniz turizm gibi zengin bir turizm altyapısına sahiptir. İzmir Atatürk Müzesi, Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ve İzmir TCDD Müzesi gibi bir çok tarihi müzeyi İzmir şehir turunda gezebilirsiniz.

İzmir'de gezilecek yerler şeklinde internet de bir arama yaptığınızda örnek İzmir'de gezilecek 20 yer, İzmir'de gezilecek 30 yer gibi seçenekler çıkar, peki kime göre ve neye göre ? Bu yüzden İzmir Tur Rehberi için gezilecek 5 yer, gezilecek 10 yer gibi eleme yapmak gerçekten çok zor olduğundan ve üstelik konu İzmir olunca değil 5 veya 10, 15 veya 25 gibi rakamlar bile gerçekten çok zayıf olacağı için, sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin bu konu da tercihlerini kendileri yapabilmeleri açısından BinGezi.com da İzmir şehri ile ilgili bir çok farklı içeriği zaman içerisinde sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

İzmir Doğa Turizmi

İzmir Tur Rehberi yhem egeye olan sahilleri ve plajları ile yazın, hemde Bozdağ Kayak Merkezi gibi destinasyonları ile kışın ve 4 mevsim gezilebilecek alanlara sahiptir. Şehir de İzmir Doğal Yaşam Parkı, Efeoğlu Tabiat Parkı ve Tanay Tabiat Parkı gibi bir çok tabiat alanı mevcuttur.

İzmir Sanat Merkezleri

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve yapımı devam eden İzmir Opera Binası, İzmir'de bulunan kültür merkezleridir.

İzmir Avrupa Caz Festivali, 1993 yılından beri yapılan festival İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı tarafından düzenlenmektedir.

Şehirde İzmir Devlet Tiyatrosu, İzmir Sanat Tiyatrosu, Sahne Tozu Tiyatrosu, Ege Sanat Atölyesi, İzmir Tiyatro, Güzel Sanatlar Oyuncuları, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu gibi tiyatro sahnesi ve grupları yer almaktadır.

İzmir Kültür Turizmi

İzmir Tur Rehberi içinde önemli bir yeri olan ve kültür turlarının düzenlendiği bir çok destinasyona sahip şehirde, Kadifekale, Allianoi Antik Kenti, Metropolis Antik Kenti ve Erythrai Antik Kenti gibi arkeolojik sitler, turizm açısından önemlidir.

İzmir Fuar Turizmi

İlk defa 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılışı yapılan İzmir Enternasyonal Fuarı, her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül tarihini içine alacak on günlük bir zaman dilimi içinde Kültürpark'ta düzenlenen Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

2003 ve 2004 yılları arasında İEF'te düzenlenen WWE adlı organizasyonda, Batista, Triple H, Rey Mysterio Jeff Hardy Matt Hardy ve Undertaker'a ev sahipliği yapmıştır. İzmir, dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Expo'yu düzenlemek için başvurmuş ve "Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık" teması ile Expo 2015 fuarı için resmî adaylardan biri olmuştur. Ancak 31 Mart 2008 tarihinde, 151 BIE delegesinin katılımıyla Paris'te gerçekleştirilen oylama sonucunda, Expo 2015'in İtalya'nın Milano kentinde yapılmasına karar verilmiştir.

İzmir Ulaşım Rehberi

İzmir şehrinde gezilecek yerler için bir çok alternatif vardır. Özellikle deniz ulaşımında Şehir Hatları Vapurlarından faydalanmak mümkündür. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüsleri, metro hatları ve İzban gibi bir çok ulaşım çeşidi vardır.

İzmir'de ayrıca bir çok yeri bisiklet ile gezebileceğiniz gibi, ulaşımda bisiklet, toplu taşıma entegrasyonundan da yararlanabilirsiniz.

Bingezi.com olarak bazı gezi siteleri gibi size araba tavsiye edip, nerede hangi otopark var bunu anlatmak ve sizlerin trafik ve otopark problemleri ile boğuşup gazilerinizin strese dönüşmemesi için ulaşımda toplu taşıma, bisiklet ve toplu taşıma bisiklet entegrasyonu tavsiye ediyoruz.

Resim Galerisi

İzmir Saat Kulesi İzmir Saat Kulesi
Ege Üniversitesi Ege Üniversitesi
Konak Konak
İzmir Agorası İzmir Agorası
Kızlarağası Hanı Kızlarağası Hanı
İzmir Hükümet Konağı İzmir Hükümet Konağı

İzmir şehrinde spor, doğa, tarih, kültür gezileri ve destinasyonları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Daha Fazla Yükle