İzmir Atarneus Antik Kenti

Güncellenme : 28.09.2023 13:30:42

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Atarneus Antik Kenti, İzmir Şehir Turu yapanların mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Atarneus Antik Kenti Bilgiler

Ege Kıyılarına yakın, bir antik çağ kenti olan İzmir Atarneus Antik Kenti günümüzde Dikili İlçesinin kuzey batısında, Midilli adası karşısındadır. Bulunduğu bölgeye antik çağda Aiolis Kenti deniyordu.

Atarneus M.Ö. IV. yüzyılda ün kazandı. Bu dönemde Atarneus'dan kuzeyde Assos'a kadar uzanan bölge Atarneus Bey'i Hermias tarafından yönetiliyordu. M.Ö. II. ve III. yüzyıllarda Pergamon Krallığının önemli bir limanıydı. Atarneus Antik Kenti M.S. I. yüzyıla kadar varlığını sürdürdüğü, bir salgın hastalık ya da deprem sonucunda terk edildiği sanılıyor.

Atarneus Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Dikili / İzmir / Türkiye

Şehir için ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen İzmir Atarneus Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.