Tarihi İzmir Arkeoloji Müzesi

Güncellenme : 12.02.2020 16:00:42

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

İzmir ili ve çevresinde bulunan tarihi arkeolojik eserlerin sergilendiği ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan İzmir Arkeoloji Müzesi, Ege Turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

1927 yılında Aya Vukla Kilisesi'nde ziyarete açılan müze, 1984'ten beri Konak'ta Bahribaba Parkı içindeki modern müze binasında hizmet verir.

İzmir Arkeoloji Müzesi Sergi

Daha önceleri İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi'nden, Çeşme Müzesi'ne getirilen silahların oksitlenmeye başlaması sonrası getirilen eserlerin bir kısmı Ödemiş Müzesi'ne bir kısmı da İzmir Arkeoloji Müzesi'ne getirilmiştir.

Bayraklı, Efes, Bergama, Milet, Klazomenai, Teos ve İasos gibi Ege Bölgesi çeşitli bölgelerinde kazılarda ortaya çıkarılan ve Batı Anadolu tarihine ışık tutan buluntular müzede ve müze bahçesinde sergilenir.

Taş Eserler Salonu, küçük bir Hazine Odası ve Ekrem Akurgal Seramik Eserler Salonu'ndan meydana gelmektedir. Taş eserler salanunda Roma dönemi ağırlıklı kadın ve erkek heykelleri mevcuttur. Dikkat çeken eserler arasında sağlık tanrısı Hygieia'nın tasviri büstü ve Bronz Koşan Atlet bulunmaktadır. Hazine Odasında ise Osmanlı ve Roma dönemlerinden kalma sikkeler kronolojik olarak sıralanmaktadır. Karşısında ise oldukça eski bir binada İzmir Etnografya Müzesi bulumaktadır. Genel olarak üç katlı müze binasının ikinci ve üçüncü katlarında sergileme salonları, birinci katta idari bölümler, zemin katında, tüm eserlerin ayrı kategorilerde korunup saklandığı eser depoları, restorasyon laboratuvarı, kütüphane yer alır.

İzmir Arkeoloji Müzesi Tarihi

İzmir yöresinde arkeoloji müzesi kurma fikri, "Aydın ve İzmir havalisi Asar-ı Atika Müfettişi" olarak 1914 yılında yöreye gelen Aziz Ogan tarafından düşünülmüştür. Müze, ilk olarak 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün isteği ile Basmane semtindeki terkedilmiş Aya Vukla Kilisesi'nde "Asar-ı Antika Müzesi" adıyla kuruldu ve üç sene süren eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1927'de halka açıldı.

Aziz Ogan'ın başka bir göreve İzmir'den ayrılmasından sonra müze müdürlüğünü Selâhattin Kantar üstlendi. 1931 yılında devrin cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından da ziyaret edilen müze, 1943 yılında Selâhattin Kantar'ın müdürlüğü döneminde "İzmir Arkeoloji Müzesi" adını aldı.

1951 yılında Kültürpark'ta bulunan ve müze haline dönüştürülen Millî Eğitim Pavyonu'na taşındı. İzmir ve çevresindeki antik kentlerden çok sayıda eserin müzeye getirilmesinden dolayı yeni bir binaya ihtiyaç duyulması üzerine Konak'ta Bahribaba Parkı içinde bulunan yeni müze binası 11 Şubat 1984'te hizmete girdi.

İzmir Arkeoloji Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Konak Mahallesi, Halil Rıfat Paşa Caddesi, Bahri Baba Parkı, No : 4, 35260 Konak / İzmir / Türkiye

İzmir Arkeoloji Müzesi'ne, İzmir ESHOT, İZBAN metrosu ile ayrıca Konak vapur iskelesinden yürüme mesafesinde, 10-15 dk yürüyerek ulaşılabilir.

Ayrıca yakın bir mesafede Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi ile İzmir Resim Heykel Müzesi gibi destinasyonlar vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.