Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İzmir >Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

İzmir Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

Güncellenme : 24.04.2020 02:48:51

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Türkiye'de ilk kent arşivi ve kent müzesi olan ve İzmir'e gelen turistlerin en çok merak ve tercih ettiği müzeler içinde ilk sıralarda yerini alan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Ege Turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Tarihi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın 1999 yılında önerdiği Kent Arşivi ve Müzesi'nin projesi, 2000 yılında hazırlanmıştır. Yapımına 1930 yılında başlanan müze binası 1932 ile 2001 yılları arasında itfaiye merkezi olarak kullanılmaktaydı. 10 Ocak 2004 yılında İzmir Kent Arşivi ve Müzesi adı ile ziyarete açılan müzeye aynı yıl 6 Temmuz'da görevi başında hayatını kaybeden Ahmet Piriştina'nın adı verildi.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi arşivinde, İzmir tarihi ile ilgili belge ve eserler bulunur.

2018'de müze, Tarihi Kentler Birliği tarafından verilen Arşiv ve Koleksiyon Müzesi Ödülü'nü almış olup, Aralık 2019'da müzenin arşivi internet üzerinden araştırmacıların erişimine sunulmuştur.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Çankaya, A1, Şair Eşref Bulvarı, 35210 Konak / İzmir / Türkiye

İzmir ESHOT, İZBAN metrosu, Tramvay Hattı ve Konak vapur iskelesinden yürüme mesafesinde, 10-15 dk yürüyerek ulaşabileceğiniz İzmir Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nin çok yakınında, İzmir Arkeoloji Müzesi ve İzmir Arkeoloji Müzesi gibi destinasyonlar vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikde bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metodları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konuyu amacından uzaklaştırmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.