İzmir Bergama Müzesi

Güncellenme : 04.02.2020 02:15:00

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

1936 yılından beri hizmet veren Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir arkeoloji ve etnografya müzesi statüsünde Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Bergama Müzesi, İzmir şehrini gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bergama Müzesi Tarihi

Bergama’da 1878 yılında başlayan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen eserlerin depolandığı depo müzedeki eserler ile 1927’de başlayan Asklepion’daki kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin sergilenmesi amacı ile 1933 - 1936’da inşa edilen müze aynı yıl 30 Ekim 1936’da ziyarete açılmıştır.

Müze binası, Türk - Alman iş birliği ile gerçekleştirilmiş; projesi Bruno Meyer ve Nharold Hanson adlı mimarlar tarafından 1932’de tamamlanmıştır. Müzeye ayrıca depo, laboratuvar, fotoğrafhane arşiv gibi birimler eklenmiştir.

Bergama Müzesi Sergi

Müzede çoğu Bergama ve çevresinde yapılan kazılardan çıkmış eserler, Etnografya bölümünde bölgenin halı, kilim, kumaş dokuma örnekleri, el işlemeleri sergilenir. Bergama Antik Kenti'nden çıkartılan kalıntıların bir çoğu burada sergilenmektedir Bergama Akropolü üzerinde bulunan ancak 1870 yılında Prusya’ya götürüldüğü için orijinali Berlin'deki Bergama Müzesi'nde sergilenmekte olan Bergama Zeus Sunağı’nın bir maketi, müzenin arkeolojik eserler bölümünde sergilenir.

İzmir, Bergama Müzesi tarafından 1973 yılında Gryneion Antik Kenti'nde yapılan kazılarda daha önceden tahrip edilen mozaik tekrar ortaya çıkartılmıştır.

Bergama Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Zafer, Cumhuriyet Caddesi, No : 10, 35725 Bergama /İzmir / Türkiye

İzmir Bergama Müzesi'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.