Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İzmir >Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi

İzmir Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi

Güncellenme : 28.04.2020 15:04:19

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Yıldız Oteli’nin alt ve üst katında mevcut toplam 14 oda 4 koridor ile Keçecizade Hanı’nın alt katında 1 oda ve 155 m² lik sergi salonundan oluşan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi, İzmir şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi Sergi

Belediyece verilen bilgiye göre, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi envanteri 6218 kültür varlığından oluşmaktadır. 20815 adet de belge arşivlenmiştir. Kütüphanesinde ise 3619 eser yer almaktadır. Sergi odalarının biri 1942 ile 1946 yılları arasında başbakan olarak görev yapan Ödemişli Şükrü Saracoğlu'na tahsis edilmiştir.

Yıldız Kundura Odası, Çeyiz, Gelin, Düğün, Sergi Salonu, Berber Odası, Tütün Odası, Saatçi Odası, Oturma Odası, Çeyiz Odası, Efeler Odası, Otel Odası, Mutfak, Şükrü Saraçoğlu Anı Odası, Dr. Mustafa Bengisu Anı Odası, Ödemişli Kültür ve Sanat İnsanları ve Ödemiş Tarihi Odası gibi kategorilere ayrılmış müzede ağırlıkla etnografik taşınır kültür ögeleri sergilenmektedir.Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi içindeki kütüphanede muhtelif nadir eserler ve gazete koleksiyonları bulunmaktadır, yaklaşık 3.000 kitaplık bir koleksiyon bulunmaktadır.

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi Tarihi

1927 yılında açılan Tarihi Yıldız Oteli'nin binası 2006 yılında Ödemiş Belediyesi tarafından kamulaştırılmıştır. Yapılan tadilatlardan sonra bina 14 odası ile ve komşu Keçecizade hanı alt katındaki sergi salonu, 25 Şubat 2012 yılında Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi Video

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Emmioğlu, Hacı Sadık Caddesi, No : 18, 35750 Ödemiş / İzmir / Türkiye

İzmir şehir merkezine yaklaşık 112 km. mesafede olan Ödemiş Yıldız Kent Arşivi Müzesi'ni gezenler bu bölgede bulunan Ödemiş Müzesi ile İ. Hakkı Ayvaz Kent Müzesi ve Bedia Akartürk Sanat Müzesi'ni de ziyaret edebilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.