Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İzmir >İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı (İzmir Hayvanat Bahçesi)

Güncellenme : 18.08.2020 16:46:18

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde halka açılmış olan, İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

125 türden 1.500 hayvanın bulunan park 425.000 m².'lik alan üzerinde kurulumuştur. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesidir. Yılda 1 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen parkta eski İzmir Hayvanat Bahçesi'nden ve yurt dışından getirilen hayvanlar doğal ortamlarında sergilenmektedir.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Tarihi

Yapımına 2006'da başlanan İzmir Doğal Yaşam Parkı, 30 Nisan 2008'de açılmıştır. Türkiye'nin ilk hayvanat bahçesi olan ve 1937'de açılan ve Kültürpark içerisinde bulunan İzmir Hayvanat Bahçesi'nin kapatılmasına ve sahip olduğu hayvanların Çiğli'deki yeni alana taşınmasına karar verildi. 3 Nisan 2011'den beri Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesidir.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Hayvanlar

İzmir Doğal Yaşam Parkı içinde doğa harikası bir çok canlı türü vardır.

Gölet
8.450 m². büyüklüğündeki bu bölümde kuğular, ördekler ve su kuşları sergilenmektedir.

Afrika savanı
18.000 m². alana kurulu olan bu bölümde zürafalar, zebralar, su aygırları, deve kuşları ve nyalalar yer almaktadır.

Çocuk hayvanat bahçesi
Bu alanda küçük atlar, cüce keçiler, Kamerun koyunları, tavşanlar, tavuklar, hindiler ile kara ve su kaplumbağaları bulunmaktadır.

Kanatlı barınağı
3.000 m².'lik bu sergi alanında su kuşları, ördekler, leylekler, keklikler ve aynaklar barınmaktadır.

Yırtıcı kuşlar
2.000 m². alana kurulan bu bölümde kartallar, şahinler, akbabalar ve baykuşlar sergilenmektedir.

Maymun adaları
İki adadan oluşan 6.600 m².'lik bu sergi alanında monalar, velvetler ve siyah makaklar yaşamaktadır.

Tropik merkez
Türkiye'nin ilk tropik merkezi olan sergi alanı 2.300 m². büyüklüğündedir ve 18 türden 66 hayvana sahiptir. Bunlardan bazıları yılanlar, kertenkeleler, timsahlar, kaplumbağalar, balıklar, macaw papağanları, marmosetler ve meyve yarasalarıdır.

Asya filleri
Asya filleri için 14.500 m².'lik bir alan bulunmaktadır. Türkiye'de bir Asya fili ilk kez İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda doğdu. İnternet anketiyle fil yavrusuna "İzmir" adı verildi.

Diğer memeliler
Parkta bulunan diğer memelilerden bazıları kanguru, mirket, yer sincabı, gine domuzu, koati, ceylan, alageyik, kızıl geyik, deve, yaban keçisi, sırtlan, ayı, kurt, vaşak, halka kuyruklu lemur, puma, aslan ve kaplandır.

Diğer kuşlar
Parkta sergilenen diğer kuşlar arasında ak pelikan, tepeli pelikan, tavus kuşu, sülün ve papağan bulunmaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Ahmet Piriştina Caddesi, No : 3, 35620 Çiğli / İzmir / Türkiye

İzmir Doğal Yaşam Parkı'na, Karşıyaka Vapur İskelesi’nden hareket eden 777 numaralı otobüsler ve Çiğli Aktarma Merkezi'nden hareket eden 751 numaralı otobüsler ile ulaşabilir.

İzban'ı kullanan ziyaretçilerimiz Çiğli Aktarma Merkezi'nden hareket eden 751 nolu otobüslerle İzmir Doğal Yaşam Parkı'na ulaşabilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.