Tarihi İzmir Tire Müzesi

Güncellenme : 22.02.2020 17:50:09

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

1971 yılında ziyarete açılan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan İzmir Tire Müzesi, Ege turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İzmir Tire Müzesi İçerik [gizle]

Tire Müzesi Sergi

Arkeoloji salonunda; tarihi heykeller, mezar stelleri, mermer masa ayakları, mermer ve pişmiş toprak lahitler, cam eserler, pişmiş toprak yağ kandilleri, kronolojik sıra ile sikkeler, bronz yağ kandilleri, elektron ve gümüş sikkeler ile pişmiş toprak heykelcik parçaları ile çocuk heykelleri sergilenmektedir.

Etnografya salonunda; ise el yazması Kur'an-ı Kerim'ler, yazı takımları, erkek ve kadın ceketleri, karyola örtüleri, çeyiz sandıkları, nalyonlar, hamam ve şifa tasları, gümüş kadın ziynet eşyaları, Avrupa kökenli olup Osmanlı Döneminde kullanılan seramikler, çeşitli dönem savaş aletleri, derviş ve zaviye eşyaları, Çanakkale seramikleri, tablolar, halılar, kilimler ve vitray pencereler sergilenmektedir.

İzmir Tire Müzesi'nde bir dönem Ödemiş bölgesine ait eserlerde yer almış olup, Ödemiş Müzesi'nin kurulmasından sonra bu eserler Ödemiş Müzesi'ne aktarılmıştır.

Tire Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Ketenci, Şamizade Caddesi, No : 10, 35900 Tire / İzmir / Türkiye

İzmir şehir merkezine yaklaşık 97 km. uzaklıkta olan Tire Müzesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.