Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İzmir >Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi

İzmir Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi

Güncellenme : 22.02.2020 19:42:27

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Türkiye'nin en büyük, koleksiyonu ile Avrupa'nın en büyük Buharlı Lokomotif Koleksiyonları'ndan biri olan İzmir Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi, Ege Turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Sergi

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi koleksiyonunda sergilenen 33 adet buharlı lokomotif vardır. Bunlardan 18 tanesi döner platforumun üzerinde yer almaktadır. Lokomotiflerin imalat yılları 1891 ile 1951 arasında değişmektedir. En eski lokomotif İngiliz Stephenson tarafından üretilmiştir.

Yarımburgaz Tren Kazası'nı yapan Şark Ekspresi'nin bir parçası olan 45501 numaralı lokomotif de bu müzede sergilenmektedir. Kaza 1957 yılında iki trenin kafa kafaya çarpışması sonucu gerçekleşmiş ve 95 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kaza Türkiye'deki demiryolu kazaları arasında en çok ölüm olan kazadır.

2 tanesi ahşap olmak üzere 9 yolcu vagonunu da bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) tarafından kullanılan vagon müzede sergilenmekte ve ziyaretçiler tarafından gezilebilmektedir. Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi içinde ayrıca 7 adet yük vagonu da bulunmaktadır. Bu vagon koleksiyonuna ek olarak tesiste demiryolu ve istasyonlar için kullanılan su kulesi, döner platform, taşıyıcılar ve vinç bulunmaktadır. Bu eklentiler ziyaretçiler tarafından gezilebilmektedir

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Tarihi

Türkiye'deki en eski demiryolu hattı olan İzmir - Aydın Demiryolu hattının eski bir kısmı üzerinde, Çamlık mahallesi yakınında kurulmuş olan Müze, ünlü Efes Antik Kenti'ne çok yakındır. İzmir'den Aydın'a giden demiryolu hattı yeniden düzenlenirken, demiryolunun bir kısmı ve Çamlık Tren İstasyonu kullanıma kapatıldı. Müze için kapatılan istasyon alanı kullanıldı. Müzenin hazırlanmasına 1991 yılında başlanıldı ve 1997 yılında tamamlandı. Müze için 1866'da inşa edilen orijinal demiryolu hattı kullanıldı.

Arsa, binalar ve lokomotif koleksiyonları tamamen TCDD'nin mülkiyetindedir ancak müzeyi 99 yıllığına Atilla Mısırlıoğlu yönetmektedir. Mısırlıoğlu eskiden Çamlık Tren İstasyonu'nda çalışmış bir sinyal memurunun oğludur.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres: Merkez, 35920 Selçuk / İzmir / Türkiye

İzmir şehir merkezine yaklaşık 88 km. mesafede olan Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.