İzmir Ödemiş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müzesi

Güncellenme : 19.04.2020 14:08:22

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Eski eser koleksiyoneri olan Mutahhar Bağoğlu'nun biri 1816 m² diğeri de 956 m² olmak üzere toplam 2772 m² lik arsasının, 1975-1976 yıllarında müze binası yapılmak üzere hazineye bağlanması ile binasının inşaatına 1977 yılında başlanmış ve 1983 yılında tamamlanan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan İzmir Ödemiş Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İzmir Ödemiş Müzesi Sergi

Ödemiş Müzesi'nin yapımından önce yöreye ait eserler İzmir Arkeoloji Müzesi ve Tire Müzesi'nde korunmaya alınmış bölgeye ait arkeolojik eserler ve mevcut etnografik malzemeleri teşhir edilmektedir. Arkeolojik bölümde; çoğunluğu Eski Tunç Çağı'na, Arkaik, Klasik ve Bizans çağlarına ait eserler teşhir edilmektedir. Bu eserler; seramikler, idoller, keski ve baltalar,kandiller, bronz eserler, cam eserler, süs eşyaları, pişmiş toprak heykelcikler, mermer heykel ve heykelciklerdir.

Bu bölümde ayrıca Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı Dönemlerine ait 12.278 adet sikke bulunmaktadr. Etnografik bölümde; çoğunluğu Osmanlı dönemine ait çeşitli silahlar, bakır ve gümüş eşyalar, cam eserler, süs eşyaları, el işlemeleri, giysi örnekleri sergilenmektedir. Müzede Türkiye Cumhuriyeti Dönemine ait el sanatlarına ilişkin örnekler de mevcuttur.

Müzede koleksiyoner Mutahhar Başoğlu tarafından hibe edilen bir grup arkeolojik ve etnografik eser ile birlikte satın alma yoluyla elde edilen toplam 16.416 eser bulunmaktadır ve bunların 1.485'ü sergilenmektedir.

Daha önceleri İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi'nden, Çeşme Müzesi'ne getirilen silahların oksitlenmeye başlaması sonrası getirilen eserlerin bir kısmı İzmir Ödemiş Müzesi'ne bir kısmı da İzmir Arkeoloji Müzesi'ne getirilmiştir.

Ödemiş Müzesi Video

Ödemiş Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Hürriyet Mahallesi, Atatürk Caddesi, Birgi Yolu D : Üzeri, D : No : 88, 35750, Ödemiş / İzmir / Türkiye

İzmir şehir merkezine yaklaşık 115 km. mesafede olan Ödemiş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ni gezenler bu bölgede bulunan Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi ile İ. Hakkı Ayvaz Kent Müzesi ve Bedia Akartürk Sanat Müzesi'ni de ziyaret edebilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikde bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metodları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konuyu amacından uzaklaştırmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.