İzmir Çeşme Kalesi

Güncellenme : 10.02.2020 23:45:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Çeşme Uluslararası Müzik Festivali ve Çeşme Festivali gibi etkinliklerin düzenlediği, Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan ve Çeşme Müzesi'nin de içinde yer aldığı İzmir Çeşme Kalesi, Ege Turu yapanların mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Dikdörtgen planlı olarak inşa edilen kalenin üç cephesinde altı adet burç vardır.

Çeşme Kalesi Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolü altında bulunan Çeşme, 1472'de ve 1501'de Venedikliler tarafından iki kez saldırıya uğradı. Sonrasında ilerde gelebilecek olası saldırılara karşı kale inşa edildi. Çeşme Kalesi, Osmanlı padişahı II. Bayezid döneminde 1508 yılında inşa edilmiştir. Komutanı, Aydın Vilayeti valisi Mir Haydar'dı. Aslında bir sahil kalesi olan yapı, alüvyal çökellerden dolayı artık iç kısımda yer almaktadır.

Çeşme Kalesi Video

Çeşme Kalesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Musalla, 1015. Sokak, Çeşme / İzmir / Türkiye

Çeşme Müzesi'nin de içinde yer aldığı Çeşme Kalesi, İzmir'e 35 km. uzaklıktadır ve Cezayirli Gazi Hasan Paşa Anıtı kalenin önündedir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.