Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İzmir >Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

İzmir Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Güncellenme : 15.04.2020 03:46:00

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Konak Belediyesi tarafından işletilen ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan İzmir Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Ege Turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Tarihi

Dünyada Almanya Nuremberg, İngiltere'de Londra, Fransa'da Poissy, İtalya'da Milano, Japonya'da ve ABD'nde Washington gibi örnekleri bulunan oyuncak müzesi, Türkiye'de ilk kez 1990'da arkeolog Musa Baran'ın açtığı İzmir Bademler Köyü Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Müzesi ve 20 Nisan 1990 yılında Prof. Dr. Bekir Onur'un Ankara Üniversitesi bünyesinde açtığı Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi'nden sonra, İstanbul'da şair ve yazar Sunay Akın tarafından 2005 yılında açılmıştır.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi kendi alanında üçüncü örneği oluşturmakta olup, İzmirli seramik sanatçısı Ümran Baradan'ın dünyanın çeşitli ülkelerinden topladığı oyuncaklara, Sunay Akın'ın da katkıları ve çeşitli kişilerin bağışlarının eklenmesi ile gerçekleştirilmiştir.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Sergi

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi'nde Karagöz Hacıvat Gölge Oyunu, Masal saati ve sergi gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca oyuncak ve hediyelik eşya dükkânı adı altında bir satış reyonu bulunmaktadır.

17 OCak 2010 tarihinde açılan müze binası da Ümran Baradan tarafından bağışlanmıştır. Müzenin bahçesinde ise Şirinler, Tom ve Jerry, Mickey Mouse, Tweety, Buggs Bunny, Keloğlan, Pinokyo ile Nasrettin Hoca gibi kurgusal kahramanların heykelleri sergilenmektedir.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Halil Rıfat Paşa Caddesi. No : 29, 35260 Konak / İzmir / Türkiye

İzmir ESHOT, İZBAN metrosu ile ayrıca Konak vapur iskelesinden yürüme mesafesinde, 10-15 dk yürüyerek ulaşabileceğiniz İzmir Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi'nin çok yakınında, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi ile İzmir Resim Heykel Müzesi gibi destinasyonlar vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.