AnasayfaTürkiye Tur Rehberiİzmir Tur Rehberiİzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Kültürpark Tarih ve Sanat Müzesi

 

Tarih : 29.02.2020 05:38:00

3 ayrı bölümde ziyaretçilerine İzmir ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkan eserlerin sergilendiği ve her 100.000'den fazla ziyaretçi tarafından gezilen, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Müze teşhir kapasitesinin dolması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürpark'taki eski müze binası ve yanındaki iki bina onarılıp Kültür Bakanlığı'na devredilmiş ve 2004 yılında ziyarete açılmıştır.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi Sergi

Taş Eserler

- Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait heykeltıraşlık eserleri ile mimariye bağlı plastik eserler.
- Helenistik ve Roma Dönemi'ne ait başlara yer verilmiştir. Metropolis salonunda İzmir Torbalı'da yürütülen Metropolis kazılarında ortaya çıkartılan çeşitli heykeller, yuvarlak ve dörtgen sunaklar.
- İzmir Metrosu Basmane İstasyonu'nun inşaatı sırasında ortaya çıkarılan yazıtlar.
- İzmir'in Antik Dönem yerleşimi Smyrna’ya ait eserler sergilenir.

Kıymetli Eserler

- Erken Tunç Çağı'ndan Osmanlı döneminin sonlarına kadar kıymetli taşlar, altın, gümüş, bronz sikkeler, pişmiş toprak, cam ve madeni eserler sergilenir.

Seramik Eserler

- Ege Denizi'nde yaygın olarak kullanılmış Grek modeli ticari bir gemi, dörtte bir oranında küçültülmüş maketi ve taşımakta olduğu amphoralarla birlikte sergilenmektedir.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi Tanıtım Filmi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi Adres

Adres : Mimar Sinan, Kültür Park Fuar Alanı İçi, 35220 Konak / İzmir / Türkiye

Kültürpark'ın içinde bulunan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi'ne, İzmir ESHOT, İZBAN metrosu ile ayrıca Konak vapur iskelesinden yürüme mesafesinde, 10-15 dk yürüyerek ulaşılabilir.

×