Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İzmir >İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Kültürpark Tarih ve Sanat Müzesi

Güncellenme : 29.02.2020 05:38:00

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

3 ayrı bölümde ziyaretçilerine İzmir ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkan eserlerin sergilendiği ve her 100.000'den fazla ziyaretçi tarafından gezilen ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Ege Turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İzmir Arkeoloji Müzesi'nin teşhir kapasitesinin dolması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir Kültürpark'taki eski müze binası ve yanındaki iki bina onarılıp Kültür Bakanlığı'na devredilmiş ve 2004 yılında ziyarete açılmıştır.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi Sergi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi arşivi üç bölümden oluşur.

Taş Eserler

- Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait heykeltıraşlık eserleri ile mimariye bağlı plastik eserler.
- Helenistik ve Roma Dönemi'ne ait başlara yer verilmiştir. Metropolis salonunda İzmir Torbalı'da yürütülen Metropolis kazılarında ortaya çıkartılan çeşitli heykeller, yuvarlak ve dörtgen sunaklar.
- İzmir Metrosu Basmane İstasyonu'nun inşaatı sırasında ortaya çıkarılan yazıtlar.
- İzmir'in Antik Dönem yerleşimi Smyrna’ya ait eserler sergilenir.

Kıymetli Eserler

- Erken Tunç Çağı'ndan Osmanlı döneminin sonlarına kadar kıymetli taşlar, altın, gümüş, bronz sikkeler, pişmiş toprak, cam ve madeni eserler sergilenir.

Seramik Eserler

- Ege Denizi'nde yaygın olarak kullanılmış Grek modeli ticari bir gemi, dörtte bir oranında küçültülmüş maketi ve taşımakta olduğu amphoralarla birlikte sergilenmektedir.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi Giriş Ücreti

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=ITS01&DistId=MRK

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Mimar Sinan, Kültür Park Fuar Alanı İçi, 35220 Konak / İzmir / Türkiye

İzmir Kültürpark'ın içinde bulunan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi'ne, İzmir ESHOT, İZBAN metrosu ile ayrıca Konak vapur iskelesinden yürüme mesafesinde, 10-15 dk yürüyerek ulaşılabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.