İzmir Efes Antik Kenti

Tarih : 10.02.2020 23:19:57

1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen, 2015 yılında ise Dünya Mirası olarak tescil edilen ve 8000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen ve Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan İzmir Efes Antik Kenti, Ege Turu yapanların mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Efes Antik Kenti Tarihi

Neolitik dönem

1996 yılı içinde, Selçuk, Aydın ve Efes yol üçgeninin yaklaşık 100 m kadar güney batısında, mandalina bahçeleri arasında Derbent Çayı'nın kıyısında Çukuriçi Höyük saptanmıştır. Arkeolog Adil Evren başkanlığında yapılan araştırma ve kazılar sonucu, bu höyükte taş ve bronz baltalar, iğneler, açkılı seramik parçaları, ağırşaklar, obsidien ve sileks, deniz kabukluları, öğütme ve perdah aletleri bulunmuştur. Yapılan değerlendirmeler ışığında, Çukuriçi Höyük'te, Neolitik Dönemden Erken Bronz Çağına kadar bir yerleşimin ve yaşamın olduğu saptanmıştır.

Helenistik dönem

MÖ 1050 yıllarında Yunanistan'dan gelen göçmenlerin de yaşamaya başladığı liman kenti Efes, MÖ 560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Bugün gezilen Efes ise Büyük İskender'in generallerinden Lisimahos tarafından MÖ 300 yıllarında kurulmuştur. Şehir Roma'dan özerk bir şekilde Apameia Kibotos şehri ile ortak para bastırmıştır. Bu şehirler klasik dönemdeki Küçük Asya'da çok parlak yarı özerk davranmaya başlamışlardı. Lisimahos, kenti Miletli Hippodamos'un bulduğu Izgara Plan'a göre yeniden kurar.

Roma dönemi

Hellenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan Efes Antik Kenti, Roma İmparatoru Augustus zamanında, Asya Eyaleti'nin başkenti olmuş ve nüfusu o dönem 200.000 kişiyi aşmıştır. Bu dönemde her yer mermerden yapılmış anıtsal yapılarla donatılır.

Efes Antik Kenti Mimari Yapılar

Artemis Tapınağı
Celsus Kütüphanesi
Meryem Ana Evi
Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf)
İsa Bey Camii
Hadrian Tapınağı
Domitian Tapınağı
Serapis Tapınağı
Meryem Kilisesi
St. Jean Bazilikası
Yukarı Agora ve Bazilika
Oktagon
Senato (Odeon)
Prytaneion (Belediye Sarayı)
Mermerli yol
Memmius anıtı.
Domitianus Meydanı
August Kapısı
Magnesia Kapısı (
Herakles Kapısı
Mazeus Mitridatis (Agora Güney) Kapısı
Anıtsal Çeşme
Traianus Çeşmesi
Heroon
Yamaç Evler
Büyük Tiyatro
Saray Yapısı, Stadyum Caddesi, Stadyum ve Gymnasium
Tiyatro Gymnasiumu
Hamam ve Umumi Tuvalet
Liman Caddesi
Liman Gymnasiumu ve Liman Hamamı
Yuhanna Kalesi

Efes Antik Kenti Adres

Adres : Atatürk, Uğur Mumcu Sevgi Yolu, Selçuk / İzmir / Türkiye

İzmir terminalinden hareket eden Selçuk minibüsleri ile ulaşım sağlayabileceğiniz Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan Efes Müzesi'ne ziyaret edebilirsiniz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

+ f t p x