İzmir Metropolis Antik Kenti

Güncellenme : 17.08.2020 17:45:21

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan ve kuruluşu günümüzden yaklaşık 5000 yıl öncesine uzanan Metropolis Antik Kenti, İzmir şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Metropolis Antik Kenti Tarihi

Erken Tunç Çağı’ndan itibaren yerleşim olan tarihi kentte 1989 yılından beri süren arkeolojik kazılar sonucu Metropolis Antik Tiyatro, bouleuterion, stoa, latrina, hamam gymnasium kompleksi, atrium'lu ve peristylli evler, hamam palaestra kompleksi ortaya çıkarılmış ve bu yapıların bir kısmında restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır.

Metropolis Antik Kenti akropolisinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları sırasında burada Erken Tunç Çağı ve Orta Tunç Çağı’na ait bazı seramik parçaları ile taş baltalar ve Hitit Dönemi ile çağdaş bir mühür ele geçmiştir.

Hellenler'e ait yerleşim ise M.Ö. 9. yy.dan sonra akropolis üzerinde kurulmuştur fakat kent asıl gelişimi M.Ö. 3. yy.da göstermiştir. Özellikle M.Ö. 2. yy.da kent Pergamon Krallığı'nın himayesinde büyük gelişme kaydetmiş, tiyatro, bouleuterion ve stoa gibi anıtsal yapılar bu dönemde inşa edilmiştir. Yoğun bir kentleşme etkinliğinin gözlendiği bu dönemi de Roma İmparatorluğu Dönemi izlemiştir. Tarih sahnesinde Metropolis ismi yine bu dönemde Aristonikos isyanına karşı Romalıların yanında yer almasıyla anılmaya başlar. Bu dönemde Roma İmparatorluğu geleneğinde zengin evleri de yapılmaya başlanmıştır.

Geç Antik Çağ'da Metropolis bir piskoposluk merkezi haline gelmiş, ancak savaşlar ve ekonomik nedenlerden dolayı küçülmeye başlayan kentte savunma amaçlı bir kale inşa edilmiştir. 14. yy.dan beri bölgenin Aydınoğulları Beyliği'nın eline geçmesi ile Metropolis'de Aydınoğulları Beyliği idaresi altına girmiş ancak kent eski konumunda daha fazla yaşayamamış ve Torbalı'ya taşınmıştır. Torbalı adı, Metropolis adının yüzyıllar içinde söylenip değişerek günümüze gelmiş biçimidir. Osmanlı Dönemi'nde de bölge “Kızılhisar” olarak adlandırılmıştır.

Metropolis Antik Kenti Çalışmalar

Prof. Dr. Recep Meriç tarafından yapılan araştırmalar sonrası 1989 yılında başlayan arkeolojik kazı çalışmaları 2007 yılından bu yana Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek tarafından yapılmıştır.

Metropolis Antik Kenti'nde gerçekleştirlen kazı ve araştırma çalışmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Torbalı Belediyesi, Sabancı Vakfı ve Metropolis Sevenler Derneği tarafından desteklenmektedir.

Metropolis Antik Kenti İsmi

Metropolis, “Ana Tanrıça Kenti” anlamına gelmektedir. Meter Gallesia isimli Ana Tanrıça’ya ait bir kült yeri işlevi gören kutsal mağara, kentin 5 km. kuzeyinde olan Uyuzdere Mevkii'nde bulunmaktadır. Mağarada yapılan arkeolojik kazılarda çok sayıda pişmiş toprak Ana Tanrıça heykelciği bulunmuştur.

Metropolis Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Yeniköy, Sevgi Yolu Sokak, 35860 Torbalı / İzmir / Türkiye

İzmir Metropolis Antik Kenti, Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında bulunan bir tepe üzerinde yer alır. Antik Ionia Bölgesi'ne dahil kent, Efes’e 30 km, İzmir'e ise 40 km uzaklıkta olup, Küçük Menderes havzasına hakim konumdadır.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.