İzmir Kadifekale

Güncellenme : 23.08.2020 20:41:02

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İzmir Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan İzmir Kadifekale, Ege Turu yapanların mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Kadifekale Tarihi

Doğu Seferi sırasında Smirni'ye gelen İskender, Pagos Tepesi'nde avlanırken uyuyakalır ve bir rüya görür. Rüyasında kendisine şehri bu tepenin eteklerine taşıması gerektiği söylenir. Taşınma süreci İskender'in ölümünden sonra, sırasıyla I. Antigonos Monophtalmos ve Lisimahos'un yönetiminde MÖ 4. yüzyılın sonu ile MÖ 3. yüzyılın başında gerçekleşmiştir. Kadifekale'deki ilk surların da bu dönemde inşa edilmiştir.

XII.. yy.da III. İoannis döneminde kale surları onarılırken kale içinde sarnıç, kilise ve manastır inşa edildi. XV.. yy.da I. Mehmed tarafından yıktırılan surlar, II. Mehmed zamanında tekrar onarıldı. Türklerin eline geçtikten sonra kaledeki kilise camiye dönüştürüldü. XVIII. yy.da Kadifekale harap bir duruma gelmiş ve işlevini yitirmiştir. 2010 yılının başında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü kentsel yenileme projesi ile kalenin güney surları önünde yer alan binalar yıkıldı. 2015 yılında kale surları yenilendi ve ışıklandırıldı.56 Bir yıl sonra sarnıç ve mescit restore edildi. Temmuz 2019'dan itibaren kale içerisinde her hafta üretici pazarı kurulmaya başladı. Kale, 2020'de UNESCO tarafından "İzmir Tarihî Liman Kenti" adıyla oluşturulan miras alanının bir parçası olarak Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edildi.

Kadifekale Mimari

Taş ve tuğla kullanılarak inşa edilen Kadifekale'nin batı ve güney surları ile beş kulesi günümüze ulaşmıştır. Kulelerin yüksekliği 20 ile 35 m. arasındadır. Kadifekale'de yer alan sarnıç, kırk direklidir ve andezit ana kayanın oyulması ile yapılmıştır. Sarnıcın üst örtüsü dikdörtgen planlı yirmi tane fil ayağın taşıdığı kemerlerden oluşmaktadır. 2.650 m³. su depolama kapasitesi olan sarnıç, 750 m². kapalı alana sahiptir.

Kadifekale Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Laleli, 35370 Buca / İzmir / Türkiye

İzmir'in Buca ilçesinde bulunan ve şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Kadifekale hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.