Muğla Tur Rehberi - Spor, Doğa, Tarih ve Kültür Gezileri

Güncellenme : 22.08.2020 17:45:12

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama

Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi bir çok tatil bölgesi ile dünya da bilinen Muğla, Antalya gibi Türkiye’nin en önemli turizm şehirlerinden biridir. Muğla şehri en yoğun ziyaretçi dönemini yaz aylarında yaşar. Ayrıca Mindos Kapısı gibi bir çok tarihi yapı ve sit alanına sahiptir.

Muğla'da gezilecek yerler şeklinde internet de bir arama yaptığınızda örnek Muğla'da gezilecek 20 yer, Muğla'da gezilecek 30 yer gibi seçenekler çıkar, peki kime göre ve neye göre ? Bu yüzden Muğla Tur Rehberi için gezilecek 5 yer, gezilecek 10 yer gibi eleme yapmak gerçekten çok zor olduğundan ve üstelik konu Muğla olunca değil 5 veya 10, 15 veya 25 gibi rakamlar bile gerçekten çok zayıf olacağı için, sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin bu konu da tercihlerini kendileri yapabilmeleri açısından BinGezi.com da Muğla şehri ile ilgili bir çok farklı içeriği zaman içerisinde sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

Bodrum Kültür Turizmi

Türkiye'de önde gelen turizm şehirlerinden olan Muğla’da kültür turizmi kapsamında Bodrum Kalesi, Bodrum Antik Tiyatro, Marmaris Kalesi ve Marmaris Arkeoloji Müzesi gibi birçok tarihi müze ve antik kent rastlamak mümkündür.

Antik Karya bölgesinin en eski yerleşimlerinden biri olan şehir, bilinen tarihi boyunca başlangıçta Anadolu'nun yerli halkı Karyalıların, ardından kısmen ve kısa dönemler halinde Mısır, Asur ve İskit işgallerinin, zamanla da özellikle kıyılarda Helenistik kolonizasyon hareketinin egemenliği altında kalmıştır.

Bölge çağlar boyunca Karya olarak anılmış ve kuzeyde Söke, Aydın, Nazilli üzerinden başlayıp güneyde Dalaman Çayının denize döküldüğü yerde biten Karya bölgesi, kuzeyinde Lidyalıların, güneyinde Likyalıların ve Anadolu içlerinde de Frigyalıların hüküm sürdüğü bölgelere komşu olmuştur.

Kavimleri Karya bölgesine kıyılardan başlayan çok uzun bir süreçte nüfuz etmişlerdir. Knidos ve Halikarnas (Bodrum) ile başlayan Helen kolonizasyonu ile zamanla Daldala, Stratonikea, Nakrasa, Akassos ve Fethiye çevresinde de Telmessos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Patara Antik Kenti ve Tlos Antik Kenti kurulmuştur.

Muğla Tur Rehberi tarihi kalıntılar açısından son derece zengin olup, sınırları içinde 103 ören yeri bulunmaktadır.

Muğla Yaz Turizmi

Yukarıda da belirttiğimiz şekilde Muğla başta Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi bir çok merkezde olan dünyaca ünlü Belcekız Plajı, Ekincik Plajı, Kazıklı Koyu gibi bir çok plajı ile hem Türkiye’de hem de dünya da en popüler destinasyonlardan biridir.

Muğla Doğa Turizmi

Yaz turizmi dışında, doğa turizmi olarak da bir çok çeşitliliğe sahip olan Muğla Tur Rehberi rafting, trekking, kano, yelken ve bisiklet gibi bir çok seçeneğe sahip olup, Marmaris Milli Parkı, Katrancı Koyu Tabiat Parkı ve Güvercinlik Tabiat Parkı gibi bir çok destinasyon seçeneğine sahiptir.

Muğla Ulaşım Rehberi

Muğla şehrinde gezilecek yerleri, Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüsler ile gezebilirsiniz.

Muğla'da ayrıca bir çok yeri bisiklet ile gezebileceğiniz gibi, ulaşımda bisiklet, toplu taşıma entegrasyonundan da yararlanabilirsiniz.

Bingezi.com olarak bazı gezi siteleri gibi size araba tavsiye edip, nerede hangi otopark var bunu anlatmak ve sizlerin trafik ve otopark problemleri ile boğuşup gazilerinizin strese dönüşmemesi için ulaşımda toplu taşıma, bisiklet ve toplu taşıma bisiklet entegrasyonu tavsiye ediyoruz.

Resim Galerisi

Marmaris Muğla Marmaris Muğla
Eski Muğla Evleri Eski Muğla Evleri
Karya Yolu Karya Yolu
Muğla Tabiat Muğla Tabiat

Muğla şehrinde spor, doğa, tarih, kültür gezileri ve destinasyonları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Daha Fazla Yükle