Antalya Xanthos Antik Kenti

Güncellenme : 30.08.2020 14:35:54

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" listesine alınan ve Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Xanthos Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Xanthos Antik Kenti Yerleşim

Ovaya hâkim iki tepe üzerine kurulan Xanthos Antik Kenti'nin bulunduğu bu tepeler, Eşen Çayı kenarından sarpça bir kayalık şeklinde yükselen surla çevrili Likya Akropolü ve Akropol ise daha yüksek ve geniş olan Roma Akropolü'dür.

Xanthos Antik Kenti Tarihi

Xanthos Antik Kenti'nin şehir kuruluşunun ilk temelleri M.Ö.1200’lü yıllara uzandığı tahmin edilir Homeros’un Truva Savaşı’nı anlatan İlyada’da geçen destansı metinlere göre, M.Ö.1184 yılında yapılan Truva Savaşı sırasında Likya liderleri Glaucus ve Sarpedon’un, Xanthos Nehri’nin topraklarından geldiği yazılıdır.Aynı metinde Achilles’in ölümsüz ve konuşan atının ismi de Xanthos’dur. Xanthos Antik Kenti, birçok önemli özelliklerinin yanında tarihi en çok acılarla dolu kent olarak bilinir. Tarihçiler, kentin birçok kez yerle bir olduğunu veya yandığını fakat yeni şehrin küller arasından yeniden yeşerdiğini anlatmaktadır. M.Ö.168 yılında Likya Birliğinin idari ve dini başkenti olmuş kentte ele geçen en eski kalıntılar M.Ö. 8. yy.a kadar gitmektedir. Pek çok tarihi olaya ve savaşa sahne olan kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında kaya mezarları, lahit mezarları ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları vardır. Likya akropol'ü erken dönem eserleri arasındadır. Birçok kez onarılmış tiyatro ve Erken Hristiyanlık Döneminde yapılmış kilise görülebilecek eserler arasındadır. 1840'lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz arkeolog Charles Fellows, "Nereidler Anıtı" ile pek çok eseri British Museum'a götürmüştür.

Xanthos Antik Kenti, Letoon Antik Kenti ile birlikte Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı - UNESCO tarafından 9 / 12 / 1988 Tarih ve 484 Liste Sıra Numarası ile kültürel miras olarak “UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Xanthos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Kınık Mahallesi, Kaş / Antalya / Türkiye

Kaş - Fehiye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilen Antalya Xanthos Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.