Antalya Myra Antik Kenti

Güncellenme : 23.05.2020 16:27:39

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Antik bir Likya kenti olan Myra Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

yerleşim olarak Alacadağ, Akdağlar ve Ege Denizi arasında Antalya Demre Çayı tarafından taşınan toprak ile oluşmuş verimli alüvyon ovasına kurulmuştur.

Myra Antik Kenti Tarihi

Kazıları 2009 yılında Nevzat Çevik başkanlığında başlamış ve günümüzde de devam etmektedir. 2010 yılında, kazı ekibi tarafından kapsamlı bir kitap yayınlanmıştır. Nrvzat Çevik'e göre Myra Antik Kenti'nin erken adı Muri'dir.

Yunan halkı kentin koruyucu tanrıçası olan Artemis Eleutheria'ya tapmışlardır. Zeus, Athena ve Tike'ye de tapılmıştır.

Likya ve Roma dönemlerine ait olan kentin harabelerinin çoğu alüvyon tortuların altındadır. Myra Antik Tiyatro'nun üstündeki dağda bulunan akropol büyük ölçüde tahrip olmuştur. Tiyatronun yakınında hamam ve bazilika olabilecek geç dönem kalıntıları görülmektedir. Açıkhava tiyatrosu 141 yılında bir depremde yıkılmış fakat daha sonra tekrar yapılmıştır.
Myra'da kaya mezarları.

Myra’da iki Likya nekropolü vardır, bunlar tiyatronun üzerindeki kayalıkta ve onun doğusunda nehir nekropolü olarak adlandırılan bölgede toplanmıştır. Kaya mezarlarının çoğu uzaktan büyük bir ev gibi görünürler, bazıları da tapınak şeklindedir. Nehir nekropolünün en dikkat çeken mezarı gezgin Charles Fellows'ın 1840 yılında kaya mezarlarını gördüğü zaman hala kırmızı, sarı, mavi ve mor renkleri seçebildiğini söylediği Resimli Mezardır, günümüzde bu renkler görülemez sadece kırmızı ve mavi renklerden izler vardır.

Myralılar limanları Andriake'yi korsanların baskınlarına karşı korumak için nehrin ağzına zincir germişlerdi. Bu zincir M.Ö. 42 yılında Marcus Junius Brutus tarafından para toplamak amacıyla Myra'ya gönderilen komutan Lentulus Spinther tarafından şehre girilirken kırılmıştır.

Myra Antik Kenti Kuşatmalar

809 yılında olan kuşatma sonrası Myra Abbasi halifesi Harun Reşid'in emri altındaki birlikler tarafından ele geçirildi ve kent gerileme dönemine girdi. 1034 yılında Araplar tarafından denizden yapılan saldırılar sonucu Noel Baba Kilisesi zarar görmüştür. I. Aleksios döneminin başlarında, Myra Antik Kenti bu kez Selçuklular tarafından ele geçirildi. Kargaşadan faydalanan Bari'li denizciler kilisedeki rahiplerin itirazlarına rağmen Aziz Nicholaos'nın kemiklerini 20 Nisan 1087 tarihinde alıp 9 Mayıs 1087 tarihinde Bari'ye getirdiler.

Myra Antik Kenti Video

Myra Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Myra Örenyeri, Demre / Antalya / Türkiye

Demre Çayı'na yakın bir konumda olan Myra Antik Kenti'ne Antalya - Demre otobüsleri ile Demre'ye ulaşıp daha sonra özel araçla gidilebilir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.